Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft’un Yeni Xbox Konsollarının Fiyatı Vergi İndirimi Nedeniyle Düştü

Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarının fiyatlarında indirime gidildi.
Microsoft’un Yeni Xbox Konsollarının Fiyatı Vergi İndirimi Nedeniyle Düştü
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında yeni nesil konsolların tanıtımı gerçekleştirildi. Microsoft oyuncuların karşısına Xbox Series X ve Xbox Series S modelleri ile çıktı. Series S modeli diğer modele göre daha uygun fiyatlı olmasıyla dikkat çekiyor. Ülkemizdeki döviz kurları ve uygulanan vergiler nedeniyle bu konsollar oldukça yüksek fiyatlar ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Fiyatların bu denli yüksek olmasında geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren gümrük vergisi uygulamasının büyük etkisi vardı. 2020 yılı boyunca yüzde 50 oranında uygulanan bu vergi pek çok ürünün fiyatının yükselmesine neden olmuştu. Bu yıl itibariyle bu vergi aşağı çekildi ve konsol fiyatlarına olumlu yansıdı.

Xbox Fiyatları Düştü

Xbox Fiyatları Düştü

Geçtiğimiz yıl yüzde 50 olarak uygulanan ek gümrük vergisi bu yıl yüzde 20’ye düşürüldü. Bu durum sonrası mağazalarda Xbox Series X ve Xbox Series S modellerinin fiyatının düştüğü görülüyor. Daha önce yapılan duyuruda Xbox Series X’in fiyatı 9.299 TL, Xbox Series S’in fiyatı ise 5.399 TL olarak açıklanmıştı.

Verginin aşağı düşmesi ile beraber Xbox Series X’in fiyatı 7.499 TL’ye, Xbox Series X’in fiyatı ise 4.499 TL’ye kadar geriledi. Her iki konsolda da 900 TL seviyesinde bir indirim olduğu görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Sony’nin oyun konsolu PlayStation 5’in fiyatının da düşmesi gerekiyor ancak stoklarda ürün olmadığı için bu düşüşü şu an için görmek mümkün değil. Ürünün stoklara gelmesi ile beraber PlayStation 5’in fiyatında da benzer oranlarda düşüş olması sürpriz olmayacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.