Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Telegram Nefret Söylemi Kullanılan Kanalları Engellemeye Başladı

Son günlerin popüler uygulaması Telegram, nefret ve şiddet içerikli kanalları engellemeye başladı.
Telegram Nefret Söylemi Kullanılan Kanalları Engellemeye Başladı
HABER GİRİŞ

İnsanlar arasındaki etkileşimde mesajlaşma uygulamaları en önemli rolu oynayan mecralar haline geldi. Bu mecralar arasında en çok kullanılanı WhatsApp olmakta. Son günlerde gizlilik politikasında yaptığı değişiklikler ile insanların tepkisini çeken uygulama, kullanıcı kaybetmeye başladı. WhatsApp’ı bırakan kişilerin en çok tercih ettiği platformlardan birisi ise Telegram olmakta. Rusya merkezli platform dün bir açıklama yaptı ve toplam kullanıcı sayısının 500 milyonu geçtiğini duyurdu.

Gizlilik odaklı yapısı ile bilinen uygulama, bir yandan da sunduğu deneyimi iyileştirmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Telegram’da en çok kullanılşan alanlardan birisi ise kanallar olmakta. Binlerce kişinin bir araya geldiği kanallar üzerinden veri paylaşımı yapılabiliyor ve büyük bir etkileşim yaratılıyor. Telegram yönetimi bu kanallarda kullanıcıların zararlı içeriklere maruz kalmaması için harekete geçti.

Şiddet Çağrısı İçeren Kanallar Engelleniyor

Şiddet Çağrısı İçeren Kanallar Engelleniyor

Donald Trump yanlısı bir grubun, ABD Kongre Binası‘nı işgal etmesinden bir hafta sonra, WhatsApp’in gizlilik sözleşmesi olayları neticesinde popüler hale gelen mesajlaşma uygulaması Telegram, şiddet çağrısı yapıldığı tespit edilen çok sayıda kanalı engellediğini duyurdu.

Bu gruplarda sınırsız sayıda katılımcı oluyor ve hemen her konuya dair içerikler paylaşılıyor. Platformda herhangi bir kişi sınırlaması olmadığı için atılan bu tür adımların platformun güvenliği ve huzuru açısından önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

GCM Yatırım Banner

Telegram sözcüsü Remi Vaughn verdiği demeçte, “Barışçıl tartışmaları ve barışçıl protestoları memnuniyetle karşılıyoruz, ancak doğrudan şiddet çağrıları içeren kamuya açık içeriği rutin olarak kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı. Şirket daha önce beyaz üstünlüğünü, Nazi propagandası ve diğer aşırı sağ grupları teşvik ettiğini gözlemlediği bir dizi hesabın, hala genişleyen yeni yaptırım eyleminin bir parçası olarak kaldırdığını açıkladı.

Telegram’ın kapattığı aşırı sağ hesaplar, büyük ölçüde ana akım ABD siyasetine veya Trump yanlısı komplolara odaklanmadı. Hatta bazı kanallar, QAnon’un tuhaf inançlarından alaycı bir şekilde bahsetti ve onları dikkat dağıtıcı olarak görmezden geldi. Kanalların çoğu stratejik taktikler yoluyla ırksal saflığı açıkça savundu. WhatsApp’ı pek çok kullanıcının bırakması ve Telegram’a yönelik akın sonrası platformun ilerleyen dönemde nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.