Yatırım yapmaya başla!

YouTube Algoritması ile Videolara Yaş Filtresi Getirmeye Hazırlanıyor

Video paylaşım platformu YouTube, yapay zekadan yararlanarak içeriklere yaş sınırlaması getirmeye hazırlanıyor.
YouTube Algoritması ile Videolara Yaş Filtresi Getirmeye Hazırlanıyor

Google’ın sahibi olduğu YouTube dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Platform sayısız video ile beraber her geçen gün daha büyük bir mecra haline geliyor. YouTube’da her yaş grubundan kullanıcıya rastlamak mümkün. Bu durum küçük yaş kitlesi için bazı zamanlar risk doğurabiliyor.

Geçtiğimiz dönemde YouTube, çocuklara yönelik uygunsuz reklamlar gösterdiği gerekçesiyle soruşturma geçirmiş ve ceza almak durumunda kalmıştı. Şirket kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Geçtiğimiz günlerde bazı bölgelerde TikTok benzeri Shorts özelliği kullanıma sunulmuştu. Bilindiği üzere YouTube’un da diğer platformlar gibi topluluk kuralları bulunuyor.

Bu kuralları ihlal eden içerikler algoritma tarafından otomatik olarak kaldırılıyor. Bazı içerikler ise kullanıcılardan gelen şikayetler doğrultusunda değerlendiriliyor ve yaptırım uygulanabilir. Video devi uygunsuz içeriklere karşı yeni bir önlem daha almaya hazırlanıyor. Bunun için yapay zeka algoritmasından yararlanılacak.

Videolara Otomatik Yaş Sınırı Geliyor

Videolara Otomatik Yaş Sınırı Geliyor

YouTube’da belirlenen kurallar çerçevesinde yayınlanan videolar yaş gruplarına göre sınıflandırılıyor. Özellikle 18 yaş altı kullanıcı kitlesinin korunması adına bazı içeriklerde filtreler bulunuyor. Buna rağmen kullanıcılar sınırlama olan videoları kolay bir şekilde aşıyor ve izleyebiliyor. Bunun için yapay zekadan yararlanılacak ve videolara otomatik olarak yaş sınırı getirilecek.

YouTube ekibi halihazırda kullanıma olan yapay zeka algoritmasının oldukça gelişmiş olduğunu belirtiyor. Platformdaki uygunsuz içerikler bu algoritma ile denetleniyor ve ilerleyen dönemde bu araç daha işlevsel hale getirilecek. Makine öğrenimi kullanılarak uygunsuz videolar için otomatik yaş sınırlaması kullanıma sunulacak. Tabi bu algoritmanın çalışması için kullanıcıların Google hesapları ile giriş yapması gerekiyor.

Giriş yapmamış olan kullanıcılar yaş sınırlaması uygulanan bir video izlemek istediğinde, kendilerinden oturum açmaları istenecek. YouTube’dan paylaşılan blog yazısında, “Güvenlik ekibimiz, içeriği incelerken 18 yaşın altındaki izleyiciler için uygun olmayan bir videoyla karşılaştıklarında yaş kısıtlamaları uyguluyor. İleriye dönük olarak, içeriği algılamak için makine öğrenimini kullanma yaklaşımımızı geliştireceğiz.” ifadelerine yer verildi.

YouTube algoritmada yapılan değişikliklerin önümüzdeki aylarda uygulamaya konacağını belirtti. Şirket ayrıca Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında yeni bir yaş doğrulama sistemini de uygulamaya koyacağını açıkladı. Kullanıcılardan yaşlarını doğrulamaları için kimlik ya da kredi kartı bilgilerinin talep edilmesi planlar dahilinde yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum