Yatırım yapmaya başla!

YouTube Varsayılan Video Çözünürlüğünü Ayarlamaya İmkan Verecek

Video paylaşım platformu kullanıcıların uzun zamandır beklediği çözünürlük ayarlama özelliğini getirmeye hazırlanıyor.
YouTube Varsayılan Video Çözünürlüğünü Ayarlamaya İmkan Verecek

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak öne çıkan YouTube kullanıcı deneyimini artırmak adına sürekli yeni özelliklere kavuşuyor. Masaüstünün yanı sıra mobil uygulamalar aracılığı ile kullanılan platform her gün milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Google kısa zaman önce YouTube’da kullanıcıların alışveriş amaçlı kullanmalarına imkan sağlayan bir özellik üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Günümüzde YouTube’un yanı sıra Netflix, Amazon Prime gibi pek çok video tabanlı platformlar kullanılıyor. Bu platformlar videoları kullanıcılara farklı çözünürlüklerde sunuyor. YouTube’da da 144p’den 4K’ya kadar geniş bir çözünürlük seçeneği bulunuyor. Platform videoların çözünürlüklerinin kullanıcılar tarafından daha etkin bir şekilde ayarlanmasına imkan sağlayacak.

Varsayılan Çözünürlük Ayarlama Özelliği Geliyor

Varsayılan Çözünürlük Ayarlama Özelliği Geliyor

Bilindiği üzere YouTube’da bir video açıldığında kullanıcıların bağlantı hızlarına göre çözünürlük otomatik olarak ayarlanıyor. Netflix’te aboneler sabit bir çözünürlük belirleyebiliyor ve her içeriği aynı kalitede izleyebiliyor. YouTube’da ise böyle bir imkan bugüne kadar sunulmuş değil. Video devinin topluluk sayfalarında uzun zamandır kullanıcılar bu özelliğin YouTube’a gelmesi gerektiğini belirtiyor.

Üstelik YouTube’da her seferinde bu çözünürlüğü yeniden ayarlamak gerekiyor. Şirket gelen yoğun talep sonrası ilgili özelliği YouTube mobilin beta sürümüne ekledi. Görselde görüldüğü üzere kullanıcılar varsayılan video çözünürlüklerini ayarlayabilecek. YouTube burada 144p’den 1080p’ye kadar ayarlama seçeneği sunuyor.

Şu an için YouTube beta programına kayıtlı kişiler bu özelliği kullanabiliyor. İlerleyen günlerde Android ve iOS platformunun tamamı için bu özelliğin yayınlanması bekleniyor. Bu araç sayesinde kullanıcılar uygulamanın veri tüketimini de ayarlama imkanına sahip olacak. Özellikle video tabanlı uygulamalar yüksek internet verisi tüketmesiyle biliniyor.

Şirket geçtiğimiz aylarda dünya genelinde etkisini gösteren COVID-19 pandemisinin oluşturduğu sunucu yoğunluğu nedeniyle varsayılan video çözünürlük oranını düşürme kararı almıştı. Bir süre videolar 48op çözünürlükte açılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum