Yatırım yapmaya başla!

YouTube Reklam Gösterimi Politikasında Değişikliğe Gidiyor

YouTube reklam gösterimi yapılacak kanalların kapsamını genişletme kararı aldı.
YouTube Reklam Gösterimi Politikasında Değişikliğe Gidiyor

Google’ın sahibi olduğu YouTube dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak uzun yıllardır hizmet veriyor. Sayısız videoya ev sahipliği yapan video devi milyonlarca kullanıcıyı kendisine çekiyor ve içerik üreticilerin kazanç elde etmesini sağlıyor. Bilindiği üzere YouTube’a ücretsiz olarak gelen kullanıcılar videoların çok büyük bir bölümünde reklam gösterimlerine maruz kalıyor.

Son dönemde YouTube’un reklam gösterimlerinin oranını gözle görülür derecede artırdığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi tahmin edileceği üzere kullanıcıları Premium abonelik planını teşvik etmek. Son dönemde pek çok kullanıcı Premium planına geçiş yapmaya başladı. Bu plana geçenler reklamsız gösterim, çevrimdışı izleme, arka planda video oynatma gibi ayrıcalıklardan yararlanıyor.

YouTube’dan reklam gösterimi ile ilgili yeni bir açıklama daha yapıldı. Hizmet politikasını güncelleyeceğini belirten şirket, video gösterimi yapacak kanalların kapsamının daha geniş olacağını açıkladı.

Reklamların Sayısı Artıyor

Reklamların Sayısı Artıyor

YouTube 2018 yılında hizmet şartlarında güncelleme yapmış ve abone sayısı 1.000’in altında olan ve 4 bin saatin altında izlenmesi olan kanallarda reklam gösterimi yapılmayacağını açıklamıştı. Şirket aradan geçen 2 yıldan sonra politikasını yeniledi ve bu kanallarda da reklam gösterimi yapılacağını duyurdu. Bu da kullanıcıların çok daha fazla reklam gösterimine maruz kalacağı anlamına geliyor.

Şirket daha önceden olduğu gibi yine politika, din, alkol kullanımı ve kumar gibi hassas konularda reklam gösteriminin yapılmayacağını yineledi. Güncellenen politika ile yüz tanıma kısıtlamalarına yenilikler getirildi. Videolarda bir kişiyi tanımlayacak bilgilere kişilerin izni olmadan yer verilmiyordu. Bu şartlara yüz tanıma kısıtlamaları da eklendi.

YouTube’un istediği şartları karşılamayan kanallarda herhangi bir şekilde reklam gösterimine izin verilmiyordu. Güncelleme bu kanalların reklam göstermesine olanak sağlıyor. Ancak reklam şartlarını karşılamayan yayıncılara gelir aktarılmayacak ve sadece YouTube gelir elde edecek. Video devi bu değişikliklerin bugün itibarıyla ABD’deki kullanıcılar için yürürlükte olacağını, 2021 yılında ise diğer ülkelerde benzer düzenlemelerin yapılacağını açıkladı.

Google bugüne kadar YouTube’dan elde ettiği gelirleri açıklamıyordu. Geçtiğimiz aylarda bu konuyla ilgili ilk kez bilgilendirme yapıldı. YouTube’un 2019 yılında 15 milyar dolar reklam gelirine ulaştığı açıklanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum