Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube Music Kullanıcıların Uzun Zamandır Beklediği Kişiselleştirilmiş Öneriler Özelliğini Sundu

Dijital müzik servisi YouTube Music, kullanıcılarına üç farkı kişiselleştirilmiş çalma listesi sunmaya başladı.
YouTube Music Kullanıcıların Uzun Zamandır Beklediği Kişiselleştirilmiş Öneriler Özelliğini Sundu

Akıllı telefon kullanımının hızla yaygınlaşması ile beraber çevrimiçi uygulamalarda adeta patlama yaşandı. Müzik dinleme uygulamaları Spotify ve Apple Music’in bu alanda başı çektiğini söyleyebiliriz. İsveç merkezli dijital müzik servisi Spotify’ın sahip olduğu kullanıcı sayısı itibariyle Apple Music’e göre çok daha önde olduğu biliniyor.

Her iki uygulama da daha fazla kullanıcıyı kendisine çekmek adına sürekli yeni özellikler ile ortaya çıkıyor. Diğer yandan bu rekabete son yıllarda YouTube Music’in de ortak olmak adına harekete geçtiği belirtiliyor.

YouTube Music son olarak kullanıcıların uzun zamandır beklediği bir özelliği yayınladı. Kullanıcılar kendilerine kişiselleştirilmiş öneriler sunulmamasından dolayı uzun zamandır şikayetçiydi. Bu özellik Spotify’da uzun zamandır mevcut ve popüler uygulama kullanıcılara haftalık çalma listeleri sunuyor. Şirket geçtiğimiz günlerde ise podcast yayınlarının çalma listelerine eklenmesini sağlayan bir özellik getireceğini duyurdu.

YouTube Music’e Beklenen Özellik

YouTube Music’e Beklenen Özellik

Başlıca çevrimiçi müzik uygulamaları Spotify ve Apple Music’te beğeniyle kullanılan kişiselleştirilmiş listeler artık YouTube Music uygulamasında da yerini alıyor. YouTube’un çevrimiçi müzik uygulaması halen rakiplerine göre çok fazla eksiğe sahip. Sunulan yeni özelliğe dair açıklama şirketin baş ürün yöneticisi Neal Mohan’dan geldi. Mohan konuyla ilgili açıklamasında YouTube Music’te Discover Mix, New Release Mix ve Your Mix adıyla üç yeni çalma listesinin yer alacağını belirtti.

Hatta Discover Mix adı ile sunulan kişiselleştirilmiş liste bir süre önce kısıtlı sayıda kullanıcı için yayınlanmıştı. Yakın zamanda üç çalma listesi tüm YouTube Music platformu için sunulmuş olacak. Mohan Discover Mix ile ilgili değerlendirmesinde “Daha önce hiç dinlemediğiniz sanatçıların parçaları ve daha önce sevdiğiniz sanatçıların daha az bilinen parçaları başta olmak üzere, beğenme ihtimalinizin yüksek olduğu yeni sanatçıları ve müzikleri keşfetmenize odaklanacak ” ifadelerine yer verdi.

Sunulacak olan kişiselleştirilmiş listeler tahmin edileceği üzere kullanıcıların daha önceki dinleme alışkanlıklarına göre düzenlenecek. YouTube Music tıpkı Spotify ve Apple Music’in yaptığı gibi kullanıcıların dinledikleri müzikleri analiz edecek ve yapay zeka algoritması ile otomatik listeler oluşturacak.

YouTube Music’in Alacağı Yol Çok

YouTube Music’in Alacağı Yol Çok

Uzmanlar YouTube Music’in henüz yolun çok başında olduğunu ve Spotify ve Apple Music gibi devlerle rekabet edebilmesi için pek çok yeni özellik geliştirmesi gerektiğini belirtiyor. Spotify’ın açıkladığı son rakamlar 200 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor. Apple Music ise Spotify kadar olmasa da ABD pazarında rakibini geride bırakmış durumda.

Türkiye’deki kullanıcılar YouTube Music deneyimini yaşamak için aylık 13.99 TL ödeyerek abone olabilirler. Platform ilk 1 ay ücretsiz deneme süresi sunuyor. Bununla beraber YouTube Premium paketini kullananlara YouTube Music uygulaması beraberinde veriliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum