Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YouTube Kullanıcılara Bazı Reklamları Engelleme Hakkı Tanıyacak

YouTube kullanıcıları sakıncalı reklamlardan korumak için yeni bir adım atıyor.
YouTube Kullanıcılara Bazı Reklamları Engelleme Hakkı Tanıyacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu YouTube, her geçen gün daha geniş bir kitleye sahip oluyor. Google’ın sahibi olduğu YouTube, sayısız videoya ev sahipliği yapıyor ve sürekli yeni içerikler ekleniyor. Yayıncılara da gelir imkanı sağlayan YouTube sunduğu deneyimi de iyileştirmeye devam ediyor. Yapılan değişiklikler yeni özellikler olduğu gibi insanların daha güvenli bir deneyim yaşamasına yönelik oluyor.

Şirket kısa zaman önce canlı yayın deneyimini artırmak adına yayıncılara HDR desteğini sunduğunu duyurmuştu. YouTube’un başlıca gelir kaynağı reklam gösterimleri olmakta. Premium abone olmayan kişiler videoların çok büyük bir bölümünde reklam gösterimleri ile karşılaşıyor.

Böylece hem YouTube hem de yayıncılar gelir elde etme imkanı sağlıyor. Video devi yayınlanan reklam içeriğine yönelik kullanıcılara yeni bir imkan tanıyor. Şirket bazı reklamlar için kullanıcılara engelleme hakkı tanıyacak. Bu hak belirli reklam kategorileri için geçerli olacak.

YouTube’dan Reklam Düzenlemesi

YouTube’dan Reklam Düzenlemesi

YouTube çoğu zaman kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik reklam gösterimleri yapmayı amaçlıyor. Bu elde edilecek olan gelirin daha da artırılmasını sağlıyor. Platformda hemen her konuya dair reklam gösterimi yapılıyor. Bu reklamlar arasında sakıncalı olarak değerlendirilebilecek içerikler de yer alıyor. YouTube bu gibi reklamlara maruz kalmak istemeyen kullanıcılar için yeni bir özellik geliştirdi. İzleyiciler kendi ilgi alanlarının dışında olan reklamları filtreleyebilecek.

Böylece sadece kendilerine yönelik reklamları görecekler. Google’ın burada alkol ve kumar içerikli reklamları hedef aldığı belirtiliyor. Yine de bu karar alkol ve kumar reklamlarından tamamen kurtulmak anlamına gelmiyor. Daha seyrek de olsa bu tarz reklamlar izleyicilere gösterilecek. Ancak gösterim sıklığı önemli oranda azalacak.

YouTube devreye aldığı özellikle ilgili açıklamasında, “Bazı kişilerin alkol gibi belirli kategorilerdeki reklamları sınırlamayı tercih edeceğine dair geri bildirimler aldık. Bu nedenle bugün, Reklam Ayarlarında yeni bir denetim başlatarak, insanların daha az alkol reklamı görmesini ve kumarın ek bir kısıtlama olarak kullanılmasını sağlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Özellik Başka Kategorilere de Gelebilir

Özellik Başka Kategorilere de Gelebilir

Şirket uzun zamandır kullanıcılara reklamları sessize alma gibi özellik sunuyor. Yapılan kontroller ülkelerin kumar ve alkole yönelik yerel yasalarına uyumlu olacak şekilde sağlanıyor. Yeni adım ile kullanıcılar reklam yönetiminde daha fazla söz sahibi olacak. Tek bir butona tıklayarak alkol ve kumar konulu reklamların engellenmesi sağlanabilecek.

Video paylaşım devi bu özelliği ilk olarak ABD’de, önümüzdeki yılın ilk aylarında ise dünya genelinde kullanıcıların beğenisine sunmayı planlıyor. Şirketin ilerleyen dönemde farklı reklam kategorilerine yönelik benzer kararlar alıp almayacağı merak ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu