Yatırım yapmaya başla!

YouTube’da Kripto Para Videolarını Kaldırması Yayıncıların Tepkisini Çekti

YouTube’un son günlerde kripto para videolarını kaldırması yayıncılar tarafından tepkiyle karşılandı.
YouTube’da Kripto Para Videolarını Kaldırması Yayıncıların Tepkisini Çekti

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube’da hemen her konuya dair içerik bulmak mümkün oluyor. Her yaş grubu tarafından izlenen platformda sayısız video ve milyonlarca kullanıcı bulunuyor. Google’ın sahip olduğu video ağı topluluk kuralları çerçevesinde uygun bulmadığı içerikleri ise kaldırmaktan çekinmiyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde çocuklara yönelik bazı videoları bulundurduğu için ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından ceza almak durumunda kalmıştı. Video devi son olarak kripto para konulu içerikleri kaldırmaya başladı.

Son yıllarda başta Bitcoin olmak üzere kripto paralarda yaşanan büyük artış, milyonlarca kişinin ilgisini buraya yöneltti. Haliyle YouTube’da da bu konuyla ilgili içerikleri daha fazla görmeye başladık. Şirket son günlerde nedensiz bir şekilde konuyla ilgili içerikleri kaldırmaya başladı. Bu durum videoları kaldırılan yayıncılar tarafından tepkiyle karşılandı. YouTube’un yayıncılara konuyla ilgili uyarı verdiği belirtiliyor.

YouTube’dan Kripto Para Videolarına Yaptırım

YouTube’dan Kripto Para Videolarına Yaptırım

Yatırımcıların son yıllarda kripto paralar artan ilgisi herkesin malumu. Bununla beraber YouTube’da yatırımcıları bilgilendirmek adına çok sayıda kripto para konulu video bulmak mümkün. Geçtiğimiz günlerde ünlü kripto para yatırımcılarından Chris Dunn, YouTube’daki videolarının kaldırıldığını söyledi.

Dun açıklamasında yasal düzenlemelere tabi ürünlerin satışı nedeniyle bazı videolarının kaldırıldığını açıkladı. Benzer konulara dair yayın yapan başka kanalların da videolarının kaldırıldığı gelen bilgiler arasında.
YouTube’da kripto para videolarının kaldırılması ile beraber yayıncılar Twitter üzerinden büyük tepki göstermeye başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan avukat Jake Chervinsky, YouTube’un Menkul Kıymetler Yasası ihlalinin önüne geçmek adına böyle bir yaptırımda bulunduğunu belirtiyor. Yasaya göre herhangi bir menkul kıymet reklamını yapan kişiler ya da kurumların aldıkları miktarı ve bunun reklam olduğunu belirtmesi gerekiyor.

Bir diğer fikir ise YouTube’a konuyla ilgili gelen şikayetler ile ilgili. Yayıncı Eric Crown, YouTube’a gelen şikayetlerden dolayı bu videoların kaldırıldığını belirtiyor. Crown, Kendisini Telegram üzerinden bir kişinin tehdit ettiğini ve videosunun silindiğini söyledi.

Twitter da Kripto Paraları Sansürlüyor

Twitter da Kripto Paraları Sansürlüyor

Kripto paralara sansür uygulayan sosyal ağ sadece YouTube değil. Gelen son açıklamalar mikro blog sitesi Twitter’ın da kripto paralara ile ilgili içerikleri sansürlediğini ortaya koyuyor. Binance’in satın aldığı WazirX kripto para borsasının CEO’su Nischal Shetty bu konuyla ilgili açıklamasında, “Merkezi sosyal medya platformları her zaman kullanıcılara karşı ön yargılı davranıyor. YouTube kripto para yayıncılarına saldırıyor. Örneğin Twitter paylaşımımı tanıtmak için ödeme yapmama izin vermiyor. Kripto para hakkında tweetler attığım için beni yasakladılar” diye konuştu.

YouTube’dan bu gelişmelere dair henüz resmi bir açıklama gelmedi. Uzmanlar kripto paraların YouTube için büyük bir tehdit haline geldiğini belirtiyor. BitTorent, Tron gibi pek çok platformun içerik üreticilerine yönelik para kazandırma sloganında bulunduğu gelen bilgiler arasında. YouTube’un önümüzdeki günlerde bu duruma karşı nasıl tavır takınacağı ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum