Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve Ethereum için Opsiyon Uyarısı: Oynaklık Artabilir!

Veriler opsiyon borsası Deribit üzerinde bitcoin ve Ethereum opsiyon sözleşmelerinin sonlandığını gösteriyor. Analist hareketlilik uyarısında bulundu.
Bitcoin ve Ethereum için Opsiyon Uyarısı: Oynaklık Artabilir!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası son dönemde yükselirken opsiyon verileri oynaklığın artabileceğine işaret ediyor. Gözlemcilere göre, birkaç milyar dolar değerindeki Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) opsiyon sözleşmelerinin üç ayda bir sona ermesinin yaklaşması nedeniyle fiyat dalgalanmaları yaşanabilir.

Dünyanın en büyük opsiyon borsası Deribit, 15,2 milyar dolar değerinde üç aylık sözleşmeler imzalayacak. Bitcoin opsiyonları, uzlaşma için vadesi gelen toplam kavramsal açık pozisyonların 9,5 milyar dolarını yani yüzde 22’sini oluştururken, geri kalanını ETH opsiyonları oluşturuyor.

Deribit verileri, 15 milyar dolarlık vadenin borsa tarihindeki en büyük vadelerden biri olduğunu gösteriyor . Vade sonu, Bitcoin ve Ethereum’un toplam kavramsal açık pozisyonlarının vadeler boyunca yüzde 40 ve yüzde 43’ünü ortadan kaldıracak.

Kavramsal açık faiz, belirli bir zamanda aktif sözleşme sayısının dolar değeri olarak tanımlanıyor. Deribit’te bir opsiyon sözleşmesi bir BTC ve bir ETH’yi temsil ediyor. Borsa, küresel kripto opsiyon pazarının yüzde 85’inden fazlasını oluşturuyor.

Deribit’in baş ticari sorumlusu Luuk Strijers, büyük miktardaki opsiyonların vadesinin karda (ITM) dolacağını , bunun da piyasada yukarı yönlü hareket yaratabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşık 70.000 dolarlık piyasa oranıyla, 3,9 milyar dolar değerindeki Bitcoin opsiyonlarının vadesi dolacak. Bu, uzlaşma için ödenmesi gereken 9,5 milyar dolarlık üç aylık toplam açık faizin yüzde 41’ine karşılık gleiyor. Ethereum’da ise üç aylık toplam 5,7 milyar dolarlık açık pozisyonlarının yüzde 15’inin vadesi dolmak üzere.

BTC ve ETH’nin üç aylık vadesinin dolması için maksimum sıkıntı noktaları sırasıyla 50.000 dolar ve 2.600 dolar olarak görülüyor. Bu seviyeler opsiyon alıcılarının en fazla parayı kaybetmeye hazır olduğu anlar olarak değerlendirilebilir. Bitcoin ve Ethereum sırasıyla 70.600 dolar ve 3.570 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın