Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube, COVID-19 ile Alakalı Yanlış Tedavi Bilgileri Veren Trump Yanlısı Kanalı Askıya Aldı

YouTube koronavirüs ile ilgili yanlış bilgilendirmede bulunan kanalları kapatmaya devam ediyor.
YouTube, COVID-19 ile Alakalı Yanlış Tedavi Bilgileri Veren Trump Yanlısı Kanalı Askıya Aldı

Dünyanın büyük bölümü COVID-19 pandemisi ile yaşamaya başladı. Çin’in Wuhan kentinde görülen virüs kısa sürede neredeyse tüm dünyaya yayılmış durumda. Son günlerde havaların soğuması ile beraber vaka sayıları yeniden yükseliş trendine girdi ve ülkeler kapanma kararları almaya başladı.

Virüsün kontrol altına alınması için etkili bir aşının uygulanması gerekiyor. Bu durumun yanı sıra sosyal mecralarda da salgına dair sayısız paylaşım yapılıyor. Milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan sosyal medya platformları, COVID-19 ile alakalı asılsız bilgilerin yayılmasını önlemek adına önlemler alıyor. Video paylaşım platformu YouTube’da salgına dair sayısız içeriğe rastlamak mümkün.

Şirket geçtiğimiz günlerde COVID-19 nedeniyle 10 yıllık geleneğini sona erdirmiş ve 2020 Rewind videosu paylaşmayacağını duyurmuştu. Diğer yandan salgınla ilgili yanlış bilgilerin verilmesini önlemek adına gerekli yaptırımlar uygulanıyor. Son olarak COVID-19 ile alakalı yanlış tedavi bilgileri veren bir kanal YouTube tarafından askıya alındı.

ABD’de Aşırı Sağcı Kanal Askıya Alındı

ABD’de Aşırı Sağcı Kanal Askıya Alındı

Video paylaşım devi COVID-19 tedavisine yönelik yanlış bilgiler veren One America News Network (OANN) kanalını geçici olarak askıya aldığını açıkladı. ABD’de yayıncılık yapan kanal aşırı sağcı ve Trump yanlısı olarak biliniyor. Kanal bir hafta boyunca askıya alındı ve bu süre içerisinde mevcut videolar para kazanmaya kapatılacak.

Alınan kararla ilgili açıklamalarda bulunan bir Google sözcüsü, “Bu salgının başından beri, COVID-19 ile ilişkili zararlı yanlış bilgilerin YouTube’da yayılmasını önlemek için çalışıyoruz. Dikkatli bir incelemeden sonra, OANN’den bir videoyu kaldırdık ve kanala, COVID-19 yanlış bilgilendirme politikamızı ihlal ettiği için ihtar verdik” açıklamasında bulundu.

Sözcü salgınla alakalı yanlış bilgilendirme politikalarının ihlal edildiğini ve kanalın YouTube İş Ortağı Programı’ndan geçici olarak çıkarıldığını söyledi. Kanalın para kazanmak için yeniden YouTube’a başvuru yapması gerekecek. Askıya alınan kanal bu süre içerisinde video yükleyemeyecek ve canlı yayın yapamayacak.

Kanal Trump’ın Propaganda Aracıydı

Kanal Trump'ın Propaganda Aracıydı

Kanala dair diğer düzenlemeler de yine bu karar nedeniyle yapılamayacak. Kısıtlamalar bir hafta süreyle uygulanacak ancak verilen ihtarın 90 gün boyunca geçerli olacağı belirtiliyor. Kanalın toplamda üç ihtar alması tamamen kapatılmasına neden olabilir. One America News kanalı seçim sürecinde Trump yönetimi için etkili bir propaganda aracı haline gelmişti.

Hatırlanacağı üzere Başkan Trump geçtiğimiz dönemde salgınla ilgili tartışma yaratacak açıklamalarda bulunmuştu. Corona virüsünün gripten farksız olduğunu iddia eden Trump, maske takmanın da gereksiz olduğunu ifade etmişti. Trump’ın salgına dair Twitter’da yaptığı pek çok paylaşıma uyarı etiketi eklenmiş ya da kaldırılmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum