Yatırım yapmaya başla!

YouTube Algoritması Milyonlarca Videoyu Otomatik Olarak Kaldırdı

Video devi YouTube geçtiğimiz Nisan ve Haziran ayları içerisinde 11 milyonu aşkın içeriği kaldırdı.
YouTube Algoritması Milyonlarca Videoyu Otomatik Olarak Kaldırdı

Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu YouTube, sayısız içeriğe ev sahipliği yapıyor. Hemen her amaca yönelik içerik üretilen platformda çoğu zaman kullanıcılar için olumsuz sayılabilecek niteliklere sahip videolar ortaya çıkıyor. Bilindiği üzere YouTube’un uzun yıllardır yürürlükte olan ve sürekli güncellediği Topluluk Kuralları bulunuyor.

Bu politika çerçevesinde kurallara aykırı olan içerikler YouTube tarafından kaldırılıyor. Aynı zamanda bu videoları paylaşan kanalların da kapatıldığına tanık oluyoruz. YouTube bu işlemi gelen şikayetler doğrultusunda yaptığı gibi kendi algoritması aracılığıyla da otomatik olarak gerçekleştirebiliyor.

Bu yılın ilk aylarından itibaren dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle YouTube algoritmasına daha fazla iş düştü. Şirketten yapılan açıklamada yılın ikinci çeyreğinde kaldırılan video sayısına yer verildi. Bu videoların büyük bölümünün ise insan müdahalesi olmadan otomatik bir şekilde kaldırıldığı belirtildi.

Milyonlarca Video Kaldırıldı

Milyonlarca Video Kaldırıldı

Google’ın sahibi olduğu video devi YouTube, topluluk kuralları çerçevesinde çok sayıda içeriği kaldırıyor. Bu videolar kullanıcılardan gelen şikayetler doğrultusunda kaldırılabiliyor. Videoların kaldırılma sebepleri arasında telif hakkı, nefret söylemi ve çocuklara yönelik uygunsuz içerikler yer alabiliyor.

Şirketten yapılan açıklamada Nisan ve Haziran ayları arasında 11.4 milyon videonun kaldırıldığı belirtildi. Bu videoların 10.85 milyonu ise insan müdahalesi olmadan YouTube algoritması tarafından kaldırıldı. YouTube’un çatı şirketi Google, COVID-19 nedeniyle evden çalışma sürecini yıl sonuna kadar uzattığını açıklamıştı.

Bu içeriklerin 3.8 milyonu çocuklara yönelik zararlı içerikler barındırdığı gerekçesiyle kaldırıldı. 1.7 milyon videonun ise çıplaklık ve cinsel içerik barındırdığı gerekçesiyle kaldırıldığı belirtildi. Video devi Ocak ve Mart arasında kaldırdığı video sayısının iki katına ulaştı. Gelen geri bildirimler doğrultusunda kaldırılan videoların sadece yüzde 3’üne itiraz edildi. Bu da YouTube algoritmasının son derece başarılı bir şekilde çalıştığını gösteriyor.

Şirketten paylaşılan yazıda, “COVID-19 nedeniyle büyük ölçüde azalmış insan inceleme kapasitesi hesaba katılırken, potansiyel yetersiz uygulama veya potansiyel aşırı uygulama arasında bir seçim yapmak zorunda kaldık. Mümkün olduğunca çok sayıda ihlal barındıran içeriği kaldırdığımızdan emin olmak için daha düşük bir doğruluk düzeyini kabul ettik.”” açıklamasına yer verildi.

 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum