Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Çeyreğinde Apple, Samsung ve Huawei’nin Gölgesinde Kalmaya Devam Etti

Araştırma şirketi Gartner, akıllı telefon pazarının ilk çeyrek verilerini içeren rapor hazırladı. Raporda Apple’ın Samsung ve Huawei’nin arkasında kalmaya devam ettiği görülüyor.
Yılın İlk Çeyreğinde Apple, Samsung ve Huawei’nin Gölgesinde Kalmaya Devam Etti

Günümüzde akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası konumunda. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı, yeni nesil akıllı telefonlara sahip. Sektörde geliştirdiği ürünler ile dikkatleri üzerine toplayan çok sayıda akıllı telefon üreticisi faaliyet gösteriyor. Kullanıcılara yönelik birbirinden teknolojik modeller içe çıkan dev şirketler arasında da kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.

Akıllı telefon pazarında başlıca üreticiler arasında Apple, Samsung, Huawei ve daha pek çok teknoloji devi yer alıyor. Sektörde başı Samsung çekiyor. Uzun yıllardır Apple pazarda ikinci sırada bulunuyordu.

Ancak geçtiğimiz yıldan itibaren Çinli teknoloji devi Huawei, Apple’ı geçerek ikinci sıraya yerleşmiş ve Samsung ile arayı sürekli kapatıyor. Bu yılın ilk çeyreği itibariyle açıklanan veriler bu gidişatın değişmediğini ortaya koydu.

İlk Çeyrekte Samsung Lider

İlk Çeyrekte Samsung Lider

Araştırma şirketi Gartner tarafından hazırlanan son rapor, Samsung’un pazardaki liderliğini koruduğunu gösteriyor. ABD’li teknoloji devi Apple ise yine önceki dönemlerde olduğu gibi Huawei’nin arkasında üçüncü sırada yer aldı. Son dönemde Huawei’ye uygulanan çeşitli yaptırımlar, Apple’ın rakibini geçmesi için yeterli olmadı.

Bu yılın ilk üç ayı itibariyle Samsung, 71,6 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Uzmanlar Samsung’un bu başarısında orta ve giriş seviyesindeki model çeşitliliğine dikkat çekiyor.

Güney Koreli teknoloji şirketini 58,4 milyon ile Huawei takip ediyor. Apple ise beklentilerin altında kaldı ve 44,6 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Apple’ın bu rakam ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,6 oranında düşüş yaşadığı gözlerden kaçmıyor.

Gartner: iPhone Fiyat İndirimi Büyüme için Yeterli Değil

Gartner: iPhone Fiyat İndirimi Büyüme için Yeterli Değil

Araştırma şirketinin yetkilisinin konuyla ilgili yaptığı açıklamada iPhone’larda yaşanan fiyat indirimine dikkat çekildi. Gartner yöneticisi Anshul Gupta yapılan indirimlerin yeterli olmadığını ifade ederek “Pazarlardaki iPhone‘ların fiyat indirimi, talebin artmasına yardımcı oldu. Ancak ilk çeyrekte büyümeyi yeniden sağlamak için yeterli değildi.” diye konuştu.

Gartner yöneticisi kullanıcıların iPhone’larını değiştirmesi için yeterli bir sebep bulamadıklarını belirterek, “Şirket önemli bir inovasyon tepkisi ile karşı karşıya.” ifadelerine yer verdi. Ancak raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise Apple’ın rakiplerine oranla daha fazla kar elde etmiş olması. Yine de kullanıcı talebinin üst segmentten orta ve giriş seviyesine kaymış olması Apple’ın aleyhine bir durum olarak görülüyor.

Huawei Yaptırımlara Rağmen Başarılı

Huawei Yaptırımlara Rağmen Başarılı

Son günlerde ABD yaptırımları ile başı dertte olan Huawei, bu yılın ilk çeyreğini son derece verimli geçirdi. Dünya sıralamasında ilk 5’te yer alan Çinli teknoloji devi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,5 ile son derece parlak bir büyüme gerçekleştirdi.

Uzmanlar ARM, Intel ve Qualcomm gibi donanım desteği veren teknoloji şirketlerinin yaptırımları Huawei’yi olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Google ve ABD’li diğer şirketlerin Huawei’ye uyguladığı yaptırımlar şirketin rakamlarına nasıl yansıyacak bunu bir sonraki çeyrekte görme imkanı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum