Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcılara ‘Covid’e Rağmen Piyasadan Kaçmayın’ Tavsiyesi Yapıldı

Koronavirüs korkuları yeniden artarken, uzun vadeli yatırımcılara 'yatırım yapmaya devam edin' tavsiyesi geldi.
Yatırımcılara ‘Covid’e Rağmen Piyasadan Kaçmayın’ Tavsiyesi Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde koronavirüs vakalarının yeniden artış göstermesiyle birlikte finans piyasalarına yönelik korkular da artıyor. Ancak Raymond James CEO’su Paul Reilly’den bu konuda önemli bir tavsiye geldi. CNBC’ye yaptığı açıklamada Reilly, koronavirüse rağmen yatırımcıların piyasadan kaçmaması gerektiğini söyledi.

Reilly, Wall Street’te Ekim ayında ağır basan risk faktörlerine rağmen uzun vadeli yatırımcıların hisse senedi piyasalarından korkmaması gerektiğini açıkladı.
Nasdaq Endeksi Haftalık Düşüş Eğilimi
Grafik: MarketWatch

“Power Lunch” yorumu yapan Reilly, yatırım yapmaya devam etmenin önemli bir mesaj olduğunu ve buna bağlı kalınması gerektiğini söyledi. CEO, “Bazı bölümlerden korkuyorsanız sorun değil. Bu belirsizlik dönemi boyunca ayarlama yapabilirsiniz,” dedi.

ABD endeksleri, Mart ayından bu yana en kötü haftalık kayba işaret etti. Reilly’nin yorumları da bu haftanın son işlem gününde geldi. Mart ayı, finans piyasalarının küresel COVID-19 salgınının getirdiği risklerle boğuşmak zorunda kaldığı ilk günlerdi.

ABD ve Avrupa’da yükselen koronavirüs vakalarına ek olarak Ekim ayında yatırımcılar gelecek Salı günü gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerini izliyor. Ayrıca Washington’da bir mali teşvik paketi etrafında neredeyse baş döndürücü görüşmelerle mücadele veriliyor. S&P 500, Dow Jones Sanayi Ortalaması ve Nasdaq endeksleri bu durumu fiyatlıyor.

S&P 500 endeksi, haftanın kapanışını %1,21 oranında ekside 3269,96 puandan gerçekleştirdi.
S&P 500 Endeksi Haftalık Düşüş Eğilimi
Grafik: MarketWatch

Haftanın son işlem gününe 3293,59 puandan başlayan endeks, günün en düşük seviyesini 3233,94 puan ile kaydetti. Gördüğü en yüksek seviye ise 3304,93 puan oldu. Endeksin haftalık performansı %5,64 oranında ekside yer alırken, yılbaşından bu yana getirisi %1,21 oranında pozitif bölgede bulunuyor. 1 yıllık getirisi ise %6,62 oranında pozitif.

Reilly yatırımcıların var olan sayısız kısa vadeli riske rağmen hisse sahibi olmanın uzun vadlei bir oyun olduğunu hatırlamaları gerektiğini söyledi. Seçimlerin dört yılda bir yapıldığını ve yatırımcıların bundan sağ çıktığını söyleyen Reilly, portföy kompozisyonlarını değiştirmenin makul olduğunu söyledi.

Dow Jones Sanayi Ortalaması ise haftanın kapanışını %0,59 oranında ekside 26.501,60 puandan gerçekleştirdi.
DJIA Endeksi Haftalık Düşüş Eğilimi
Grafik: MarketWatch

Güne 26.572,27 puandan başlayan endeks, 26.143,77 puana kadar geriledi. Günün en yüksek seviyesi ise 26.639,18 puan ile kaydedildi. Endeksin haftalık performansı %6,47 oranında, yılbaşından bu yana getirisi %7,14 oranında ekside bulunuyor.

Nasdaq endeksi de haftanın kapanışını %2,45 oranında ekside 10.911,59 puandan gerçekleştirdi. Güne 11.103,47 puandan başlayan endeks, günün en yüksek seviyesini 11.129,81 puan ile kaydetti. Günün en düşük seviyesi ise 10.822,57 puan oldu. Endeksin haftalık getirisi %5,51 oranında ekside bulunurken,yılbaşından bu yana getirisi %21,61 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu