Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancı Yatırımcının Rus Varlıklardan Çıkışı Yasaklanıyor

Rusya ekonomisini hedef alan yaptırımların ardından yeni bir tedbir alındığı aktarılırken, bununla yabancıların varlık satışının kısıtlanması amaçlanıyor.
Yabancı Yatırımcının Rus Varlıklardan Çıkışı Yasaklanıyor
Yorum

Rusya’ya yönelik finansal yaptırımlar birer birer açıklanırken, en son darbe SWIFT sisteminden çıkarılması oldu. Rus bankalarının sistemden çıkarılmasının hemen ardından ülke para birimi rublede sert değer kaybı yaşandı. Rusya Merkez Bankası, ilk önlem olarak faiz oranını yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükseltti.

Bir sonraki eylem olarak Rusya vatandaşlarının döviz cinsinden dış borç vermeleri ve ülke dışındaki banka hesaplarına döviz yatırmaları yasaklandı.

Şimdi de yabancı yatırımcılara yönelik bir kararın alınmak üzere olduğu bilgisi geldi. Rus varlıklarından çıkmayı düşünen yabancı yatırımcılara, varlıkların satışının yasaklanması hedefleniyor.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Rus ekonomisinin sürdürülebilirliğini artırma üzerine yaptığı açıklamada, “Mevcut yaptırım durumunun ortasında, yabancı girişimciler ekonomik faktörlerin yönlendirmesinden ziyade siyasi baskı altında kararlar almak zorunda kalıyor. Bu nedenle hükümet, işletmelerin dikkatli davranmalarına izin vermek için Rus varlıklarından çıkışa geçici kısıtlamalar getiren bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi hazırladı.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın yapıcı düşünen yatırımcılarla diyaloğa açık olduğunu belirten isim, yaptırım baskısının eninde sonunda azalacağını, Rusya’daki projelerini durdurmayanların kazanacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu