Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bu Araştırmanın Sonuçlarından Sonra Yabancı Dizi İzlemeyi Bırakabilirsiniz!

Yabancı dizilerin tüm dünyada izlenme rekorları kırdığı çağımızda, seri izlemenin sizi nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? İşte alışkanlıklarınızı değiştirebilecek şaşırtıcı sonuçlar;
Bu Araştırmanın Sonuçlarından Sonra Yabancı Dizi İzlemeyi Bırakabilirsiniz!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yerli ya da yabancı, takip ettiğiniz favori dizileriniz vardır. Zaten yoksa da dünyadaki çok küçük bir azınlığın içine girmeyi başarmışsınız demektir. Çünkü çoğumuz, dizi sevdalısıyız. Bazılarımız yerli yapımları izlemiyoruz belki ama ülkemizdeki büyük bir kitlenin yabancı dizi hayranı olduğu apaçık ortada.

Kaldı ki Netflix’in 100 milyonu geçen üye sayısına bakarak da bu sonuca rahatlıkla ulaşabiliriz. Ayrıca Game of Thrones’tan Breaking Bad’e Narcos’tan The Walking Dead’e ve daha bir dizi farklı yapıma gösterilen ilgi de bu durumu kanıtlar nitelikte! Sonuçta; dizi izlemek hem ülkemizde hem de dünyada epey popüler!

Peki, arka arkaya birkaç bölüm izleme alışkanlığına ne demeli? Evet, pek çok insan vakit bulamadığı ya da yalnızca daha keyifli olduğu için bir oturuşta 2-3 bölümü izlemeyi tercih ediyor. Ancak İngiltere’de yapılan son araştırma; bu keyfin insanların hayatını nasıl kötü etkilediğini ortaya çıkardı. İşte ayrıntılar:

İngiltere’deki televizyon izleme alışkanlıklarıyla ilgili verileri paylaşan medya denetleyicisi Ofcom, dizilerin yetişkinler ve gençler üzerindeki etkilerini paylaştı.

İngiltere’deki televizyon izleme alışkanlıklarıyla ilgili açıklama!

Rapora göre nüfusun % 79’unun Netflix ve iPlayer gibi çevrimiçi medya sağlayıcılarına üyeliği bulunuyor. Yani hemen herkes, istediği programı izleyebiliyor.

Kurumun verilerine göre, yetişkinlerin 3’te 1’i sevdiği dizilerin bir bölümünü daha izleyebilmek için uykusuz kalıyor ve ertesi gün yorgun uyanıyor. Seri izleme gençleri de aynı şekilde etkiliyor.

Hayat kalitesini düşürüyor

Hem gençlerin hem de yetişkinlerin korkusu olan spoiler yeme korkusuyla arka arkaya izlenen bölümler, insanlarda gereksiz yere endişe yaratıyor.

İngiltere’deki yetişkinlerin % 55’si aynı dizinin birkaç bölümünü art arda izlemeyi ayda en az 1 kez yaptığını söylerken, gençlerde bu oran % 82’ye yükseliyor.

Dizilerin bölümlerini arka arkaya izlemek olumsuz sonuçlar doğuruyor

Ayrıca bu, yetişkinlerin % 22’sine gençlerin de % 14’üne dizi izlemek yerine başka bir şey yapmamaları nedeniyle suçluluk hissi veriyor.

Tüm bunlara ek olarak; seri izlemek yetişkinlerin % 27’sini, gençlerinse % 16’sını ev işlerinden ya da diğer yükümlülüklerinden alıkoyuyor.

Yetişkinlerin % 27’Sİ, gençlerinse % 16’sı ev işlerinden ya da diğer yükümlülüklerini yerine getirmiyor

Kısacası; arka arkaya birkaç bölüm dizi izlemek, insanlarda pek çok farklı olumsuz etki yaratıyor. İşe ya da okula geç kalmak, uykusuzluk, endişe, çağın gerisinde kalma korkusu, yakınlarla yeteri kadar vakit geçirememek gibi! Tamam, bu araştırma ülkemizde yapılmamış olabilir.

Ama çılgınlar gibi durmadan seri izlemenin bizde de benzer etkiler yaratabileceğini düşünerek o kadar bağımlı olmamalı, sosyal medyadan sonra bir de başımıza bu derdi açmamalıyız diye düşünüyorum. Yine de karar sizin!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu