Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Madencilik Şirketi Xive, Şebeke Sorunları Nedeniyle Kazakistan’daki Tesisini Kapattı

Xive'in kurucu ortağı Didar Bekbau, Güney Kazakistan'da madencilik yapmanın artık mümkün olmadığını söyledi.
Madencilik Şirketi Xive, Şebeke Sorunları Nedeniyle Kazakistan’daki Tesisini Kapattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Madencilik devi Xive’in kurucu ortağı Didar Bekbau, ulusal şebekede yeterli elektrik kaynağı olmaması nedeniyle Güney Kazakistan’da 2.500 teçhizat içeren tesisini kapattıklarını açıkladı.

Kazakistan, kısmen Çin’den gelen kripto madencilerinin akınından kaynaklanan elektrik kesintileriyle boğuşuyor. Ülkenin güney kısmı, bölgede bol miktarda elektrik üretim tesisi bulunmadığından ve ulusal şebeke, enerji açısından savunmasız durumda yakalanmış görünüyor.

Xive ve Enegix gibi kripto madencileri, Eylül ayından bu yana elektrik sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Xive, 2.500’den fazla makine için yeni bir site hazırlıyor, ancak Bekbau, Güney Kazakistan’da madenciliğin artık mümkün olmadığını belirtti.

Güney Kazakistan’daki diğer madenciler de makinelerini taşımak için barındırma siteleri arıyorlar. Bazıları Rusya ve ABD’deki bölgeleri araştırmaya başladı.

Enerji Bakanlığı geçen ay, yeni madenlerin yapımını 100 megawatt’a çıkaracak bir düzenleme taslağı yayınladı. Bakanlık, ulusal şebekeyi tehlikeye atmadığı sürece elektriği yasal madenler kısıtlamayacaklarını belirtti.

Hükümet kripto madencilerini bağımsız yenilenebilir enerji kapasitesi geliştirmeye teşvik etmek istediğini belirtiyor. Önümüzdeki 1 2 yıl içerisinde ülkede yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%