Yatırım yapmaya başla!

Xiaomi Akıllı Telefonlarını ABD’li Firmalardan Bağımsız Olarak Üretmek İstiyor

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, ABD’den gelecek olası yaptırımlara karşı önlem alıyor.
Xiaomi Akıllı Telefonlarını ABD’li Firmalardan Bağımsız Olarak Üretmek İstiyor

Akıllı telefon pazarında pek çok üretici mevcut ve bunların büyük bölümü üretim sürecinde ABD merkezli şirketlerden ürün alımı gerçekleştiriyor. Ancak küresel piyasa çoğu zaman yaşanan siyasi gerilimlerin etkisinde kalabiliyor. Bu duruma son örnek ABD ile Çin arasındaki gerilim sonucu Huawei’ye uygulanan yaptırımlar oldu. Alınan yaptırım kararı gereği ABD’li teknoloji şirketleri Huawei’yi kara listeye almak durumunda kaldı. Google servislerinin Mate 30 modellerinde yer almaması Çinli teknoloji devini fazlasıyla etkiledi.

Çin merkezli Xiaomi de son yıllarda piyasaya sürdüğü akıllı telefon modelleri ile kullanıcılardan büyük beğeni topluyor. Şu an için şirket pek çok ABD merkezli firma ile iş birliği yapıyor. Qualcomm, Google bunlar arasında başlıca şirketler arasında. Huawei’nin yaşadığı durum sonrası Xiaomi de kendi önlemini almaya başladı. Gelecekte yaşanacak muhtemel bir ABD yaptırımına karşı teknoloji devi üretim sürecini ABD’li şirketlerden bağımsız bir şekilde gerçekleştirecek yatırımlar yapıyor.

Xiaomi Her İhtimali Düşünüyor

Xiaomi Her İhtimali Düşünüyor

Çinli akıllı telefon üreticisi gelecekte yaşanması muhtemel olaylara karşı önlem almaya başladı. Teknoloji devinin ürün müdürü Abi Go, ABD yaptırımlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Go açıklamasında şu an için bir sorun olmadığının altını çizerek, “Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz ancak şu anda ABD ile aramıza herhangi bir anlaşmazlık yok. Hatta Qualcomm ve Google gibi ABD şirketleri ile halihazırda iş birliği içinde çalışıyoruz” diye konuştu.

Teknoloji devinin yöneticisi olası tüm ihtimalleri değerlendirdiklerini belirterek, “Geleceğe yönelik yedek bir planınızın olması her zaman iyidir ve şu anda biz buna sahibiz. Akıllı telefonlarımızı ABD’ye bağlı olmadan ve Çin’de üretmek için oldukça büyük yatırımlar yapıyoruz. Şirket olarak yaptığımız planların ve izlediğimiz yolun, siyasi koşullardan etkilenmesini istemiyoruz.

Bu nedenle bu alandaki çalışmalarımıza gelecekte de hız kesmeden devam edeceğiz. Şirket olarak, rakip firmaların izlediği yolu umursamayıp, yapabileceğimizin en iyisini yapmanın en önemli hedef olduğuna inanıyoruz. Elbette rekabet sayesinde sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Biz de bu yolda kendi fikirlerimizle en iyi şekilde ilerlemek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Xiaomi Olumsuz Gelişmelere Hazır

Xiaomi Olumsuz Gelişmelere Hazır

Akıllara olası bir Google yaptırımında Xiaomi’nin nasıl bir yol haritası izleyeceği geliyor. Şirketin Huawei tarafından geliştirilen HarmonyOS’u tercih etmesi Google büyük darbe vuracaktır. Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi durumunda Google’ın mobil işletim sistemi alanındaki büyük pazar payını kaybedeceği belirtiliyor.

Henüz ortada somut bir durum olmamakla beraber Xiaomi’den gelen açıklamalar her gelişmeye karşı hazır olunduğunu gösteriyor. Yine de işletim sistemi ve donanımsal olarak ABD uygulamalarına yönelik alternatifler geliştirilse de Google uygulamalarının oluşturacağı açığın kapanması zor görünüyor.

Şirketin önümüzdeki günlerde yeni amiral gemileri Mi 10 ve Mi 10 Pro modellerini görücüye çıkarması bekleniyor. Gelecek olan telefonların 108 MP kameraya sahip olacağı ve gücünü Snapdragon 865 işlemcisinden alacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum