Yatırım yapmaya başla!

Çinli Xiaomi Geleceğin Akıllı Telefonlarına Güneş Paneli Yerleştirmeyi Planlıyor

Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi, güneş enerjisi ile çalışan akıllı telefon için patent aldı.
Çinli Xiaomi Geleceğin Akıllı Telefonlarına Güneş Paneli Yerleştirmeyi Planlıyor

Akıllı telefon pazarında sıkça adını söz ettiren şirketlerden birisi olan Xiaomi, piyasaya sunduğu modeller ile yüksek kullanıcı kitlesine sahip. Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Xiaomi’nin akıllı telefonları ülkemize de yoğun ilgi görüyor. Akıllı telefon üreticilerinin geleceğin modelleri ve yeni teknolojileri için patent başvuruları yaptığı biliniyor. Xiaomi ise akıllı telefonları arasında ilginç modellere yer vermeyi seven bir firma.

Şirketin yapmış olduğu son patent başvurusu yine bugüne kadar yapılmamış bir şeyin peşinde olduğunu gösteriyor. Yeni patent akıllı telefonlarda sıkça yaşanan şarj sorununa kalıcı çözüm getirebilir. Geçtiğimiz günlerde alınan yeni patent Xiaomi’nin güneş enerjisi ile çalışan akıllı telefon planı olduğunu ortaya koydu.

Daha önce başka üreticilerin de bu fikirde ortaya çıktığı biliniyor. 2010 yılında LG bu fikir ile ortaya çıkmış ancak yüksek performanslı bir ürün ortaya koymamıştı. Xiaomi’nin geliştireceği ürün ise şimdiden merak konusu oldu.

Xiaomi’den Güneş Enerjili Telefon Projesi

Xiaomi’den Güneş Enerjili Telefon Projesi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, yaptığı son patent başvurusu ile tüm dikkatleri üzerine topladı. Şirket yeni teknolojinin çalışmalarına 27 Temmuz 2018 tarihinde başlamış. Yapılan patent başvurusunda akıllı telefonun arka yüzünde bir güneş panelinin olduğu görülüyor. Cihazın ön yüzünün tamamen ekran olarak tasarlandığı gözden kaçmazken, ön kamera için ekran içi teknolojisine yer verilmesi planlanıyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde ekran içi kamera üzerinde çalıştığına dair haberler ile gündeme gelmişti. Projenin hayata geçmesi halinde Samsung, piyasaya güneş enerjisi ile çalışan akıllı telefon sürmüş olacak. Daha önce Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung, 2009 yılında güneş panelli iki akıllı telefon tanıtmıştı.

O yılın teknolojisi ile üretilen telefon 1 saatlik şarj süresi ile 10 dakika gibi kısa bir konuşma süresi sunuyordu. Bu kadar uzun bir şarj süresi sonucu elde edilen konuşma süresi Samsung’un eleştiri almasına neden olmuştu.

Xiaomi Standartları Yükseltebilir

Xiaomi Standartları Yükseltebilir

Güneş enerjisi ile çalışan akıllı telefon daha önce Samsung ve LG tarafından üretilmişti. Ancak o yılın teknolojisi ile ortaya tatmin edici sonuçlar çıkmamıştı. Xiaomi’nin üzerinde çalıştığı akıllı telefon, güneş enerjisi kullanımı ile ilgili bilinenleri değiştirebilir. Geliştirilecek olan güneş panellerinin kısa sürede çok daha fazla güç üretmesi gerekiyor. Aksi takdirde cihazın piyasaya sürülmesi pek mümkün olmayacaktır.

Xiaomi şu an telefonun geliştirme sürecinde. Yakın gelecekte olmasa bile orta vadede Çinli teknoloji devinin güneş enerjisi ile şarj olan akıllı telefon ile gündeme geleceğini söyleyebiliriz. Geliştirilecek olan telefonun satışa çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor. Ancak son kullanıcıya sunulacak bir cihazın çok daha etkin bir şarj ünitesine sahip olması gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum