Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Xiaomi ABD’nin Yaptırım Kararına Karşı Hakkını Hakkını Arayacağını Açıkladı

Xiaomi geçtiğimiz haftalarda alınan kara liste kararına karşı açıklamalarda bulundu.
Xiaomi ABD’nin Yaptırım Kararına Karşı Hakkını Hakkını Arayacağını Açıkladı

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim, teknoloji ve sosyal medya şirketleri üzerinde etkisini yoğun bir şekilde gösteriyor. Hükümet bu şirketlerin Çin yönetimi ile bağlantılı olduğunu ve casusluk faaliyetleri yürüttüğünü iddia ediyor.

Bilindiği üzere 2019 yılında Huawei bu nedenle Varlık Listesi’ne eklenmişti. Alınan karar nedeniyle ABD’li şirketler ile Huawei’nin ticareti engelleniyor. Benzer sebeplerden dolayı sosyal medya uygulaması TikTok’a da çeşitli yaptırımlar uygulanmıştı.

Son olarak Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’de yaptırım listesine eklenmişti. Karar Huawei’ye olduğu gibi katı yaptırımları içermese de bazı kısıtlamaları içeriyor. Xiaomi’den ise kendilerine yöneltilen iddiaları reddeden bir açıklama geldi. Çinli teknoloji devi dava açtığını duyurdu ve kendisine yöneltilen casusluk iddialarını reddetti.

Xiaomi’den ABD Açıklaması

Xiaomi’den ABD Açıklaması

Xiaomi’den geçtiğimiz haftalarda ABD tarafından alınan yaptırım kararı sonrası açıklama geldi. ABD’nin kararı sonrası dava açtığını duyuran şirket, hissedarlarına ve potansiyel yatırımcılarını uyardı. Yapılan açıklamada, “Şirket, 29 Ocak 2021 tarihinde ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı aleyhine dava açmış bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Teknoloji devi Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından NDAA kapsamında Şirketin bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olarak listeye dahil edilmesi kararının gerçekle örtüşmediğini ve hukuki süreçlerden yoksun bırakıldığını belirtiyor.

Açılan davada, dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve şirket hissedarlarının menfaatlerini korumak amacıyla mahkemeden kararın hukuka aykırı olduğunun kabul edilmesini ve bu nedenle kararın iptal edilmesi talep edildi. Uygun olduğu takdirde ek açıklamalar aracılığıyla hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, davayla ilgili diğer önemli gelişmelerden haberdar edebileceği vurgulandı.

Xiaomi’ye ilerleyen dönemde nasıl yaptırımlar uygulanacağı bilinmiyor. Huawei’ye uygulanan kısıtlamalar nedeniyle şirket akıllı telefon pazarında büyük kan kaybı yaşıyor. Özellikle Google servislerinin eksikliği, telefonlara olan ilginin azalmasına neden oldu.

Son yapılan pazar araştırması, Huawei’nin akıllı telefon pazarında uzun zaman sonra yeniden Apple’ın gerisine düştüğünü gösteriyor. Diğer yandan geçtiğimiz günlerde ABD’de yeni başkan Joe Biden oldu. Trump’ın attığı agresif adımlar sonrası Biden’ın nasıl bir yol izleyeceği de merak ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum