Yatırım yapmaya başla!

Windows 10’a Mayıs Güncellemesi ile Biyometrik Giriş Seçeneği Geliyor

Microsoft popüler işletim sistemi Windows 10 için kullanıcıların biyometrik doğrulama özelliğini getiriyor.
Windows 10’a Mayıs Güncellemesi ile Biyometrik Giriş Seçeneği Geliyor

Yazılım devi Microsoft 2015 yılında kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemini geliştirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Çıktığı günden bu yana büyük değişim kaydeden Windows 10, çağın şartlarına ayak uyduracak şekilde kendisini geliştiriyor. Bunun karşılığında ise işletim sisteminin kullanıcı sayısı her geçen gün artış kaydediyor

Microsoft son olarak yaptığı açıklama ile kullanıcılarını sevindirecek bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Şirket, kullanıcıların biyometrik doğrulama ile işletim sistemine giriş yapmalarını sağlayacak FIDO2 sertifikasını aldığını açıkladı. Mayıs güncellemesi ile gelecek özellik sayesinde kullanıcılar yüz tanıma sistemi ile işletim sistemine giriş yapabilecek.

Windows 10 için Yeni Giriş Seçeneği

Windows 10 için Yeni Giriş Seçeneği

Microsoft milyonlarca Windows 10 kullanıcısına sunmaya hazırlandığı yeni giriş sistemini ‘Windows Hello’ olarak adlandırıyor. Halihazırda işletim sistemine şifre belirleyerek giriş yapılabiliyor. Gelişen teknoloji ile beraber özellikle akıllı telefonlarda yüz tanıma sistemlerine tanık oluyoruz. Biyometrik doğrulama yapan telefonlar sayesinde giriş işlemi çok daha kolay bir hal alıyor.

Üstelik bu yöntemin çok daha güvenli olduğu bilinmekte. Microsoft, biyometrik kimlik doğrulamasını Windows 10’a kazandırmaya hazırlanıyor. Yeni giriş seçeneği için FIDO2 sertifikası alan yazılım devi, şifre belirleme gerekliliğini ortadan kaldırmış oluyor. Kullanıcılar parmak izlerini tanımladığı gibi yüzlerini de tanımlayarak işletim sistemlerini koruma altına alabilecek.

Microsoft, ‘Windows Hello’ özelliği ile kullanıcıların işletim sistemini bugüne kadar olduğundan 3 kat daha hızlı açacağını iddia ediyor. Yeni özelliğin getirdiği bir diğer fayda ise şifre unutma probleminin önüne geçilmesi. Bilindiği üzere pek çok kullanıcı Windows parolasını unutuyor ve bilgisayarlarına format atmaktan başka çareleri kalmıyor. Bazı kullanıcılar ise işletim sistemlerine kolay bulunacak şifreler belirliyor ve bu durum kişisel veri güvenliği için risk oluşturuyor.

Kullanıcılar Şifre Sevmiyor

Kullanıcılar Şifre Sevmiyor

Yazılım devi kullanıcıların şifre belirlemeyi sevmediğini belirtiyor. Üstelik şifrelerin bilgisayar korsanlarına davetiye çıkardığı vurgulanıyor. Parmak izi ve yüz tanıma gibi giriş seçenekleri kişiye özel olduğu için güvenlik tehdidi ortadan kalkmış oluyor. Windows 10 için yeni güvenlik seçeneği geliştiren Microsoft, uygulama geliştiricilerden de benzer özellikler üzerinde çalışmasını istiyor.

Özellik şu an için Windows Insider programının bir parçası olarak test kullanıcılarına sunuldu. Mayıs güncellemesi olarak bilinen Windows 10 sürüm 1903 ile biyometrik doğrulama ile giriş özelliğinin resmi olarak kullanıma sunulması bekleniyor. Testlerin birkaç hafta daha sürmesi beklenirken, daha sonra belirli aralıklar ile tüm kullanıcılara güncellemenin dağıtılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum