Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WhatsApp Yerine Uygulama Arayanların İlk Tercihi Signal Oldu

WhatsApp’ın paylaşımı politikasında yaptığı değişiklik en çok Signal’e yaradı.
WhatsApp Yerine Uygulama Arayanların İlk Tercihi Signal Oldu
Yorum

Mesajlaşma uygulamaları günümüzde iletişim için milyonlarca insan tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Bu uygulamalar arasında en çok kullanılanı ise Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp olmakta. Son rakamlar uygulamanın dünya genelinde 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bilindiği üzere son günlerde WhatsApp, gizlilik politikasında yaptığı değişiklik ile konuşuluyor.

Platform kullanıcılara bildirim göndermeye başladı ve verilerin Facebook ile paylaşılacağını ilan etti. Bunu kabul etmeyen kişiler 8 Şubat tarihinden itibaren WhatsApp kullanamayacak. Şirketin bu dayatmacı hamlesi insanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Pek çok kişi Telegram, Signal ve BiP gibi alternatif uygulamalara yöneliyor.

Son olarak Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın tartışma yaratan gizlilik politikasına karşı soruşturma başlattığını duyurdu. Yapılan bir araştırma ise alternatif mesajlaşma uygulamalarına olan ilgiyi ortaya koydu. Kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulamaların başında Signal geliyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, insanlara Signal kullanmalarını önermişti ve bunun da önemli rol oynadığı düşünülüyor.

Kullanıcıların İlk Tercihi Signal

Kullanıcıların İlk Tercihi Signal

Yapılan araştırmalar WhatsApp’tan sonra kullanıcıların farklı alternatif mesajlaşma uygulamalara yöneldiğini gösteriyor. Bu uygulamaların başında ise Signal ve Telegram’ın geldiği görülüyor. WhatsApp’ın kurucuları tarafından geliştirilen Signal, açık kaynak kodlu yapısıyla dikkat çekiyor. Bu uygulamanın geliştirilebilir olmasını ve iç yapısının net bir şekilde ortaya konmasını sağlıyor. App Store ve Play Store’daki istatistikler, Signal’e olan ilginin arttığını gösteriyor.

Özellikle ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler kişisel veri gizliliğine büyük önem gösteriyor. Bu ülkelerde indirilen mesajlaşma uygulamalarının ilk iki sırasında Signal ve Telegram yer alıyor. Uygulamanın popülaritesindeki atılım, WhatsApp’taki son gelişmelerle ilgili endişeleri olan dünya çapındaki gizlilik savunucularının itici gücüne bağlanabilir.

Signal uçtan uca şifrelenmiştir ve şifreleme yazılımı açık kaynaktır, böylelikle hatalar, kusurlar ve güvenlik açıkları için geniş çapta inceleme yapılabiliyor ve daha fazla güven veriyor. Rakip hizmetlerin aksine, kullanıcılara geri bağlanabilecek meta verilerin de toplanmadığı biliniyor.

Signal’in bu denli güçlenmesinde Elon Musk’ın yaptığı açıklamaların önemli rol oynadığı belirtiliyor. Dünyanın en zengin insanı olarak gösterilen Musk’ın açıklamaları sonrası Signal hisselerinde büyük artış yaşanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu