Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WhatsApp Toplamış Olduğu Verileri Nasıl Kullandığını Ayrıntılı Olarak Açıkladı

Mesajlaşma devi WhatsApp, Facebook bünyesinde verileri neden paylaştığını açıkladı.
WhatsApp Toplamış Olduğu Verileri Nasıl Kullandığını Ayrıntılı Olarak Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, uzun yıllardır Facebook bünyesinde faaliyet gösteriyor. Son veriler platformun 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Uygulama Facebook tarafından satın alındıktan sonra pek çok yeni özellik kazandı ve büyük bir değişim geçirdi. Bilindiği üzere sosyal mecralar kullanıcılardan aldıkları izinler doğrultusunda veri topluyor.

Bu toplanan veriler çoğunlukla kullanıcılara daha iyi hizmet sunulması için kullanılıyor. Facebook’un geçmişten bu yana veri toplama konusunda tartışmalı gelişmeler ile gündeme geldiği biliniyor. 2018 yılında Cambridge Analytica skandalı patlak vermiş ve sosyal devi 5 milyar dolar ceza ödemek durumunda kalmıştı. Aradan geçen içerisinde düzenlemeler yapıldı ancak kullanıcılardan hala yoğun bir şekilde veri toplanıyor.

Son günlerde Apple’ın iOS 14 üzerinde yaptığı değişiklik ile kullanıcılar kendilerinden toplanan verileri kontrol etme imkanına sahip oluyor. Facebook ise bu duruma tepki gösteren açıklamalarda bulunmuştu. Apple ise sonrasında yeni bir tablo açıklamış ve en çok veri toplayan uygulamalardan birisinin Facebook olduğunu ortaya koymuştu. WhatsApp’tan yeni bir açıklama geldi ve toplanan verilerin hangi amaçla kullanıldığına yer verildi.

WhatsApp’tan Gizlilik Açıklaması

WhatsApp’tan Gizlilik Açıklaması

WhatsApp tarafından toplanan veriler Facebook bünyesindeki diğer uygulamalar ile paylaşılıyor. Bu durum gizlilik endişesine sahip bazı çevreleri rahatsız ediyor.

Şirket açıklamasında, “Diğer Facebook Şirketleri ile paylaştığımız bilgiler arasında hesap kayıt bilgileriniz (örneğin, telefon numaranız), işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, Hizmetlerimizi kullanırken (işletmeler dahil) diğer kişilerle etkileşim kurma şekliyle ilgili bilgiler, mobil cihaz bilgileriniz ve IP adresiniz bulunmaktadır.” ifadeleri ile hangi verilerin paylaşıldığını belirtiyor.

WhatsApp’ın Facebook’un bir parçası olduğu belirtiliyor ve şirketler arasında bilgi alışverişi yapılabileceğine yer veriliyor. Bu verilerin kullanım amaçları şu maddeler halinde sıralanıyor.

  • Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak.
  • Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak.
  • Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek.
  • WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak.

Açıklamadan anlaşılacağı üzere kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak amacıyla bu verilerin toplandığı görülüyor. Tabi kullanıcılara Facebook bünyesinde özelleştirilmiş reklamlar gösteriliyor. Bu gösterimlerde toplanan verilerin etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Mesajlaşma devi diğer yandan kullanıcılar için yeni özellikler test etmeye devam ediyor. Bu özelliklerden birisi ise çoklu cihaz desteği olmakta. Bu özelliğin ilk olarak WhatsApp Web sürümünde test edileceği ortaya çıkmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu