Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp Kullanıcıları Telegram ve Signal’e Geçmeye Devam Ediyor

WhatsApp’ın gizlilik politikasındaki değişikliği Mayıs ayına ertelemesine rağmen kullanıcılar diğer uygulamalara geçmeyi sürdürüyor.
WhatsApp Kullanıcıları Telegram ve Signal’e Geçmeye Devam Ediyor

Mesajlaşma uygulamaları insanların etkileşimini belirleyen başlıca iletişim araçları arasında yer alıyor. Son dönemde bu uygulamalar hiç olmadığı kadar fazla konuşulur hale geldi. Bilindiği üzere WhatsApp bir süredir gizlilik politikasında yaptığı değişiklik ile tepkilerin odağı haline gelmiş durumda. Facebook’un sahibi olduğu mesajlaşma uygulaması geçtiğimiz günlerde kullanıcılara bildirim göndermeye başladı. Bu bildirimde kullanıcıların bazı verilerinin Facebook’ta kullanılmak üzere toplanabileceğine yer veriliyor.

Kullanıcıların özel mesajlardaki verilerinin toplanmayacağının altını çizen şirket, Facebook’taki işletmelerin daha iyi hizmet sunması için bazı bilgilere erişim sağlanabileceğini belirtiyor. Şirket ilk başta kullanıcılara bildirimleri onaylamaları için 8 Şubat tarihine kadar süre verdi. Bu işlemi yapmayanların WhatsApp kullanamayacakları belirtildi.

Son olarak yapılan açıklama ile son tarihin 15 Mayıs tarihine ertelendiği duyuruldu ve kullanıcılara bu süre içerisinde yapılacak değişiklikle ilgili daha fazla bilgi sağlanacağı ifade edildi. Tüm bu gelişmeler ışığında kullanıcılar WhatsApp harici alternatif uygulamalara geçmeye devam ediyor. Ocak ayının ilk 3 haftasında da Telegram ve Signal uygulamalarının kullanıcı sayısındaki artış bu durumu açıklıyor.

WhatsApp’tan Göç Sürüyor

WhatsApp’tan Göç Sürüyor

Son gelişmelerin etkisiyle milyonlarca kişi WhatsApp’ı silip Telegram ve Signal uygulamalarına geçmeye başladı. Elde edilen son verilere göre Ocak ayının ilk 3 haftası içerisinde Telegram’a 25 milyon yeni kullanıcı katıldı. Signal uygulaması ise bu süreçte 7.5 milyon yeni abone kazanmış görünüyor. WhatsApp’taki kullanıcı sayısının ise azalmaya devam ettiğine dikkat çekiliyor. Yerli mesajlaşma uygulaması BiP’in de bu artıştan nasibini aldığı belirtiliyor.

Uzmanlar tüm bu artışların WhatsApp’ta yaşanan kayıptan dolayı gerçekleştiğini ifade ediyor. App Annie adlı şirketin raporuna göre İngiltere’de WhatsApp en çok indirilen 8. uygulama konumunda iken, Ocak ayında 23’üncü sıraya kadar geriledi. Daha önce Elon Musk’ın tavsiye ettiği açık kaynak kodlu mesajlaşma uygulaması Signal ise İngiltere’nin en çok indirilen uygulaması olarak öne çıkıyor. Platform daha önce ilk 1000’de bile yer almıyordu.

Gizlilik Odaklı Uygulamalara Talep Artıyor

Gizlilik Odaklı Uygulamalara Talep Artıyor

Parlamentonun İçişleri Komisyonu’nda konuşan WhatsApp’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika sorumlusu Niamh Sweeney, uygulamadan kaçış nedeninin yeni gizlilik sözleşmesindeki değişiklikler olduğuna inandıklarını ifade etti.

Düzenleme ile iki amaçları olduğunu belirten Sweeney, iş bağlantılı mesajlaşmalara yeni düzenlemeler getirmek ve mevcut sözleşmelerini daha şeffaf hale getirmek istediklerini söyledi. WhatsApp yetkilisi dünyanın hiçbir yerinde Facebook ile veri paylaşımına dair bir değişiklik yapmayacaklarını vurguladı.

İngiliz basınında yer alan bazı haberlerde WhatsApp’ın gizlilik açısından Telegram’dan daha güvenli olduğuna yer veriliyor. WhatsApp’ın her türlü uçtan uca şifreleme özelliği sunduğuna dikkat çekilen haberde, Telegram’ın bu özelliği ‘gizli mesajlaşmalar’ için açtığına yer veriliyor.

Araştırma şirketi App Annie’nin pazarlama müdürü Amir Ghodrati ise konuyla ilgili açıklamasında, “Mesajlaşma ve sosyal ağlarda bu tip değişiklikler olağandışı değil. Uygulamaların özellikleri gereği ve başlıca özelliklerinin de başkalarıyla iletişim kurmak olmasından dolayı, büyümeleri de mevcut durumlarda hızlı oluyor. Son birkaç yılda şifreli mesajlaşma özelliğine odaklanan uygulamalara talebin arttığını gördük.” ifadelerini kullandı.

Gizlilik odaklı mesajlaşma uygulamalarının 2020’nin ilk yarısında büyük talep gördüğünü söyleyen Ghodrati, “Bu uygulamaların aktif kullanıcıları alternatiflerine kıyasla %30 daha fazlaydı. Signal, Telegram, Wickr ve WhatsApp gibi uygulamalar uçtan uca şifrelemeden ‘kendi kendini imha eden’ veri transferine kadar birçok özellik sunuyor.” diye konuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum