Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WhatsApp Güvenlik Açıklarını Duyuracağı Yeni Bir Bilgilendirme Sayfası Oluşturdu

WhatsApp oluşturduğu yeni bilgilendirme sayfasında 6 adet güvenlik açığının duyurusunu gerçekleştirdi.
WhatsApp Güvenlik Açıklarını Duyuracağı Yeni Bir Bilgilendirme Sayfası Oluşturdu
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2 milyarı aşkın aktif kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Facebook’un sahibi olduğu platform her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor ve başlıca iletişim araçları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp ekibinin kullanıcıların verilerini depolamasını daha iyi kontrol etmesini sağlayan bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Böylesine yaygın bir platform haliyle hackerların da ilk hedeflerinden biri haline geliyor. Çeşitli yollarla kullanıcıların verileri WhatsApp üzerinden ele geçirilebiliyor. Bu durum kullanıcıların hatasından olduğu gibi WhatsApp’taki güvenlik açığından da kaynaklanabiliyor.

Mesajlaşma devi bu gibi durumların tekrarlanmaması adına önlemlerini alıyor. Buna rağmen belirli zaman aralıklarıyla çeşitli güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor. WhatsApp güvenlik açıklarıyla ilgili kullanıcıları aydınlatıcı yeni bir bilgilendirme sayfası oluşturdu. Bu sayfada yakın zamanda tespit edilmiş güvenlik açıklarına dair açıklamalar yapıldı.

6 Güvenlik Açığı Tespit Edildi

6 Güvenlik Açığı Tespit Edildi

WhatsApp kullanıcıların karşısında daha şeffaf bir profil çizmek adına güvenlik açıklarını duyuracağı bir sayfa oluşturdu. Oluşturulan sayfada ilk olarak 6 adet güvenlik riskinin tespit edildiği açıklandı. Bu açıklardan 5 tanesinin tespit edildiği gün düzeltildiği, diğer açığın kapatılmasının ise birkaç gün zaman aldığı belirtiliyor. Şirket daha önce duyurulmamış olan bu açıklardan hiçbir kullanıcının etkilenmediğini açıkladı.

Yeni bilgilendirme sayfasında açıkların 3’te 1’inin Bug Bounty adlı ödül programı ile ortaya çıktığı ifade edildi. Diğer açıkların ise halihazırda işleyen otomatik sistemler ve yapılan kontroller ile tespit edildiği açıklandı. Duyuruda ayrıca güvenlik açıklarına yönelik yapılan çalışmaları önemsendiğinin altı çizildi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Şeffaflığa son derece kararlıyız ve bu kaynak, daha geniş teknoloji topluluğunun güvenlik çabalarımızdaki en son gelişmelerden yararlanmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Tüm kullanıcıların, WhatsApp’larını ilgili uygulama mağazalarından güncel tutmalarını ve güncellemeler mevcut olduğunda mobil işletim sistemlerini güncellemelerini şiddetle tavsiye ederiz.” ifadelerine yer verildi.

Mesajlaşma platformu bu sayfayı her ay güncelleyeceğini belirtiyor. Ortaya çıkan bir güvenlik açığına yönelik güncelleme, bu sayfa yenilenmeden kullanıcılara ulaştırılacak. Oluşturulan sayfada 2018 yılından bugüne kadar tespit edilmiş güvenlik açıklarına dair ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün. WhatsApp’ın oluşturduğu bilgilendirme sayfasına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu