Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WhatsApp Gizliliğe ve Kişiselleştirmeye Yönelik İki Yeni Özelliği Test Ediyor

WABetaInfo, WhatsApp’a gelecek iki yeni özelliği ortaya çıkardı.
WhatsApp Gizliliğe ve Kişiselleştirmeye Yönelik İki Yeni Özelliği Test Ediyor
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında WhatsApp’ın geldiğini söyleyebiliriz. Facebook’un sahibi olduğu anlık mesajlaşma platformu kullanıcı sayısını artırmak ve sunduğu deneyimi iyileştirmek adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Bu özellikler kişiselleştirmeye yönelik ya da gizlilik odaklı olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde şirket güvenlik açıklarını duyuracağı bir bilgilendirme sayfası oluşturacağını açıklamıştı.

WhatsApp ile ilgili sızıntıları aktaran WABetaInfo, iki yeni özelliğin daha duyurusunu yaptı. Her iki özellik platformun Android beta sürümünde görüldü. Mesajlaşma devi kişiselleştirmeye yönelik ve gizlilik odaklı iki yeni güncelleme üzerinde çalışıyor. Bu özelliklerden ilki duvar kağıdının özelleştirilmesine yönelik olacak. Bir diğeri ise web uygulamasına parmak izi ile giriş seçeneği oluyor.

Duvar Kağıtları için Özelleştirme İmkanı

Duvar Kağıtları için Özelleştirme İmkanı

Bilindiği üzere WhatsApp’ta kullanıcılar sohbetlerde kendi duvar kağıtlarını seçebiliyor. Ancak beta sürümünde görülen ayrıntılara göre yeni özelleştirme imkanları geliyor. Kullanıcılar artık sohbetlerinde duvar kağıtlarını daha fazla şekillendirme imkanına sahip olacak. Her kişi ya da grup sohbetinde farklı duvar kağıtlarına yer verilebilecek. Halihazırda tüm sohbetler için aynı duvar kağıdı belirlenebiliyor.

Bunun yanı sıra belirlenen duvar kağıtları üzerinde opaklık ve saydamlık ayarları yapılanilecek. WhatsApp şu an için bu özelliği Android beta sürümünde test ediyor. İlerleyen günlerde kararlı sürümde duvar kağıdı özelleştirme özelliği sunulabilir. Çalışmanın iOS tarafında ne aşamada olduğu ise bilinmiyor.

WhatsApp Web için Parmak İzi Girişi

WhatsApp Web için Parmak İzi Girişi

Mesajlaşma uygulaması iOS ve Android uygulamalarının yanı sıra web platformu üzerinden de yaygın olarak kullanılıyor. Masüstünde kullanıcılar tarayıcı ya da uygulama üzerinden erişim sağlayabiliyor. WhatsApp ekibi bu tarafta da yeniliklerine aralıksız devam ediyor. Sızdırılan son özellik ise WhatsApp Web uygulamasına parmak izi ile giriş desteğini getiriyor. Bilindiği üzere WhatsApp’ın iOS ve Android uygulamasında kullanıcılar parmak izi korumasını aktif hale getirebiliyor.

İlerleyen günlerde kullanıcılar WhatsApp Web’e parmak izi ile giriş yapabilecek. Halihazırda girişler QR kod ile sağlanıyor. Parmak izi ile giriş özelliği QR kod ile girişe alternatif olarak sunulacak. Günümüzde uygulamalar için biyometrik doğrulama seçenekleri güvenliğin sağlanması adına daha fazla tercih edilir oldu.

WhatsApp’ın da bu amaca yönelik sunduğu araçların geliştirme süreci devam ediyor. WhatsApp Web için parmak izi giriş seçeneğinin ilerleyen dönemde tüm kullanıcılara sunulması planlanıyor. Mesajlaşma devi daha önce duyurmuş olduğu pek çok özelliğin geliştirme sürecine devam ediyor. Bunlar arasında konuşmaların cihazlar arasında aktarımı ve kullanıcıların verilerin depolanmasını daha iyi kontrol etmesini sağlayacak özellikler bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu