Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

WhatsApp Değişen Gizlilik Politikası ile İlgili Yeni Açıklama Yaptı

Son günlerin tartışılan uygulaması WhatsApp’tan gizlilik ilkesine dair yeni açıklama yapıldı.
WhatsApp Değişen Gizlilik Politikası ile İlgili Yeni Açıklama Yaptı
Yorum

Dünya genelinde 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olan WhatsApp, en yaygın mesajlaşma platformu olarak karşımıza çıkıyor. Facebook tarafından yıllar önce satın alınan platform sürekli yeni özellikler ile güncelleniyor ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunulması amaçlanıyor. Bilindiği üzere son günlerde uygulama, değişen gizlilik politikası ile gündemden düşmüyor.

Şirket kullanıcılara 8 Şubat tarihinden itibaren yeni gizlilik politikasının yürürlüğe gireceğine dair bildirimler gönderiyor. Bu tarihten itibaren toplanan veriler Facebook ile paylaşılacak ve daha iyi bir deneyim sunulması için kullanılacak. Yapılan açıklama sonrası pek çok kişi uygulamayı silmeye ve alternatif mesajlaşma servislerine yönelmeye başladı.

Telegram, Signal ve Bip gibi diğer uygulamaların kullanıcı sayılarındaki artış dikkat çekiyor. WhatsApp ise değişen gizlilik politikası ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada kullanıcıların özel mesajlaşmalarına dokunulmayacağı ve işletmelerin müşteriler ile daha iyi bir iletişim kurmasının amaçlandığına yer verildi.

Özel İletişim Etkilenmeyecek

Özel İletişim Etkilenmeyecek

İnsanlardan gelen yoğun tepki sonrası WhatsApp’tan gizlilik politikası ile alakalı yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada insanların özel mesajlaşmaları üzerinde bir etki yaşanmayacağı ve veri paylaşım ilkelerinde değişiklik olmayacağı vurgulandı. Önümüzdeki aya kadar kullanıcılara gizlilik ilkesindeki değişikliği değerlendirmeleri için süre tanındığı belirtildi. Şirket mesajlaşmaların uçtan uca şifreleme yöntemi ile korunduğunu bir kez daha hatırlattı.

Bu teknoloji ile mesaj, fotoğraf, video ve ses kaydı gibi içerikler sadece sohbetteki kişiler tarafından görüntüleniyor ve üçüncü kişiler tarafından erişim sağlanamıyor. 8 Şubat tarihine kadar kullanıcıların WhatsApp’tan gelen gizlilik bildirimini onaylaması gerekiyor. Bu onayı vermeyenle belirtilen tarihten itibaren WhatsApp’a erişim sağlayamayacak.

Şirket aslında 2016 yılından bu yana kullanıcılardan veri topluyor. Yapılacak değişiklik ile bu işlem kullanıcı onayına sunulmuş oluyor. Bu açıklama kullanıcılar üzerinde ne kadar etkili olur bilinmez ancak sosyal mecralarda uygulamanın silinmesi yönünde sayısız paylaşım yapılmaya devam ediyor. Özellikle AB ülkelerinin bu politikadan muaf tutulması sonrası daha fazla kişi WhatsApp’ı silmeye başlamış görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu