Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp, Apple’ın Uygulama Mağazasında Haksız Rekabete Neden Olduğunu Açıkladı

WhatsApp, Apple’a App Store’da haksız rekabete neden olan uygulamaları nedeniyle tepki gösterdi.
WhatsApp, Apple’ın Uygulama Mağazasında Haksız Rekabete Neden Olduğunu Açıkladı

Akıllı telefonların yaygınlaşması uygulama geliştiriciler arasındaki rekabetin de artmasına neden oluyor. Dünyanın dört bir yanında en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında WhatsApp geliyor. Facebook’un sahibi olduğu platformun 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor.

Uygulama iOS ve Android uygulamaları üzerinden kullanıcılara sunuluyor. Apple’ın uygulama mağazası App Store’da uyguladığı çeşitli kurallar nedeniyle uzun zamandır tepki çektiği biliniyor. Geçtiğimiz dönemde Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ile Apple, komisyon anlaşmazlığı nedeniyle mahkemelik olmuştu.

Apple son olarak App Store’da geliştiricilerden bir takım taleplerde bulunmaya başladı. Şirket geliştiricilerden yeni gizlilik etiketleri oluşturmak için hangi kullanıcı verilerini topladıklarına dair bilgilendirme istiyor. App Store’da bunu şart koşan Apple’ın bu hareketi WhatsApp cephesinde tepkiyle karşılandı.

WhatsApp Apple’a Tepki Gösterdi

WhatsApp Apple’a Tepki Gösterdi

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, App Store’da gizliliğe yönelik yeni kurallara tepki gösterdi. Şirket Apple’ın kendi mağazasında haksız rekabet yarattığını düşünüyor. WhatsApp’a göre Apple geliştiricilerden gizlilik verilerine dair açıklama talep ediyor ancak kendi mesajlaşma uygulaması iMessage’de bu gizlilik etiketlerini açıklamıyor.

WhatsApp’tan bir sözcü konuyla ilgili, “Etiketlerin birinci ve üçüncü taraf uygulamalarında tutarlı olması gerektiğini ve uygulamaların kişilerin özel bilgilerini korumak için alabileceği güçlü önlemleri yansıtması gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu. İnsanlara bilgi sağlamanın iyi bir başlangıç olduğunu belirten sözcü, iMessage gibi önceden yüklenmiş uygulamalar ile karşılaştırma imkanı yapılamadığının altını çizdi.

Apple geliştiricilerden talep ettiği gizlilik etiketlerini ‘finansal bilgiler’ ya da ‘kullanıcı içeriği’ gibi geniş kategoriler altında sınıflandırıyor. Facebook ise bu etiketlerin WhatsApp kullanıcılarında endişe yaratabileceğini belirtiyor. Şirket konuyla ilgili Apple’a bu bilgileri gönderdiğini açıkladı.

Apple’ın aldığı kararın hassas bilgileri korumak için gereken tekniklere ışık tutmadığı belirtildi. Sözcü ise “WhatsApp insanların mesajlarını veya kesin konumunu göremezken, biz bunu yapan uygulamalarda aynı geniş etiketleri kullanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz gün itibarıyla App Store’daki geliştiricilerin gizlilik bilgilerini göndermeleri gereken tarihte sona gelindi. Bu etiketlerin ilerleyen dönemde App Store’da görünür hale gelmesi bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum