Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

WEF: Hükümetler Yüz Tanıma Teknolojisinin Kullanımı Konusunda Harekete Geçmeli

WEF Yapay Zeka Başkanı Kay Firth-Butterfield, hükümetlerin teknolojinin kullanımında insanların gizliliğini göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.
WEF: Hükümetler Yüz Tanıma Teknolojisinin Kullanımı Konusunda Harekete Geçmeli

Dünya Ekonomik Forumu’nun yapay zeka başkanı ve makine öğrenimi başkanı olan Kay Firth-Butterfield, giderek daha fazla ülkenin güvenliği artırmak için yüz tanıma teknolojisini kullanmayı düşünürken hükümetlerin insanların gizliliğini göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Sonuçta yüz tanıma teknolojisinin, yapay zeka ile birleşerek çok daha güçlü hale geldiği biliniyor ve gelinen nokta tüm dünyayı endişelendiriyor. WEF Yapay Zeka Başkanı Kay Firth-Butterfield de sorunun iki kat olduğunu belirterek öncelikle teknolojinin hükümet kullanımını, ardından da şirketin teknolojiyi kullanımını öne sürdü.

Bir birey üzerine toplanabilecek veri miktarı çok fazlayken ve bu gizlilik endişelerini artırırken Firth-Butterfield, daha büyük bir sorunun olduğunu dile getirdi.

WEF Başkanı Yüz Tanıma Teknolojisi Açıklaması Bunun hükümetin yüz tanıma teknolojisi kullanım miktarının, ne zaman güvenlikten sivil özgürlüklerin işgaline geçeceğine işaret etti. Hükümetlerin, güvenlik risklerini durdurmak için havaalanlarında yüz tanımanın kullanılmasını savunabileceğini anlatan WEF direktörü; “örneğin bizi evimizden bir sokak gösterisine kadar izlemelerine gerek var mı” ifadeleriyle devam etti. Cuma günü yayınlanan bir raporda WEF, hükümetlerin yüz tanıma sistemlerinin adil ve şeffaf kullanılmasını sağlamak için harekete geçmek zorunda olduklarını bildirdi.

Aynı zamanda bireysel hakları güvence altına alabilecek ve teknolojinin sosyal açıdan faydalı gelişimini yönlendirebilecek politikalar içermeleri gerektiğini vurguladı.

WEF Başkanı Yüz Tanıma Teknolojisi Kontrol Edilmeli WEF, Hindistan’ın bunu yapmaya politik istekliliğini göstermek için önemli bir rolünün olduğunu da ekledi. Bazı durumlarda insanların yanlış tanımlandığının üzerini çizen WEF, yapılan araştırmaların yüz tanımanın önyargılı olduğunu ve daha koyu ten rengi olan insanlarda ve kadınlarda daha kötü performans sergilediğini gösterdiğini kaydetti.

Bu hafta, Dünya Ekonomik Forumu, gizlilik ve yüz tanıma teknolojisinin kullanımı hakkındaki bazı soruları yanıtlamak için Hindistan ile çalışmaya davet edildi. Haziran ayında, Hindistan’ın İçişleri Bakanlığı Ulusal Suç Kayıt Bürosu aracılığıyla otomatik bir yüz tanıma sistemi oluşturmak için teklif verecekleri davet etmişti. Polisin insanları mevcut bir görüntü veritabanındaki ve kara listedeki kişilerle eşleştirmesini sağlayacak sistem, veri gizliliği savunucularını kızdırmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum