Yatırım yapmaya başla!

2017 Yılında Dünyada Ses Getiren WannaCry Saldırısının Etkileri Hala Sürüyor!

2 yıl önce siber korsanlar tarafından düzenlenen ve milyonlarca işletim sistemini etkileyen WannaCry saldırısının halen büyük tehdit oluşturduğu belirtildi.
2017 Yılında Dünyada Ses Getiren WannaCry Saldırısının Etkileri Hala Sürüyor!

Bilindiği üzere 2017 yılının Mayıs ayında dünya genelinde işletim sistemlerine saldırı düzenlenmiş ve etkilenen kullanıcı sayısı milyonları bulmuştu. Ülkemizde de pek çok kullanıcıyı etkileyen WannaCry adlı siber saldırının etkisinin halen sürdüğü ifade edildi. Korsanların kötü amaçlı yazılım ile karşı tarafı hedef aldığı ve kullanıcılardan Bitcoin talep edildiği saldırı dünyanın hemen her yerinde görülmüştü.

Kimi kullanıcılar binlerce dolar dolandırılırken, pek çok kullanıcının ise kişisel verileri hackerların eline geçmişti. Hatta kullanıcıların önemli bir bölümü, kişisel verilerini geri almak adına korsanlara para ödemeyi kabul etmişti. Saldırı sadece sıradan kullanıcıları etkilemekle kalmamış, büyük şirketleri de etkisi altına almıştı. Uzmanlar aradan 2 yıl geçmesine rağmen WannaCry tehdidinin sürdüğünü ve milyonlarca kullanıcının risk altında olduğunu ifade etti.

WannaCry Tehdidi Sürüyor

WannaCry Tehdidi Sürüyor

Dünyayı etkisi altına alan WannaCry saldırısı, Windows kullanıcılarını etkiliyor. Siber korsanlar uzaktan bağlantı ile hedef aldıkları kullanıcının cihazına sızıyor ve kontrolü tamamen eline alıyor. Siber korsanların kim olduğu hala bilinmiyor. Ellerindeki saldırı araçları ile Windows işletim sistemlerini kontrol etmeyi başaran siber korsanlar, ağ yoluyla başka cihazlara da erişebiliyor.

Microsot 2 yıl önce bu saldırının farkına varmış ve sorunu ortadan kaldıran bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Ancak bu süreçte pek çok kullanıcı güncellemeye erişmekte gecikti ve saldırganların hedefi olmaktan kurtulamadı. Araştırmalara göre korsanlar Bitcoin cüzdanlarına milyonlarca dolar ile doldurdu. Uzmanlar 2017 yılında ses getiren WannaCry tehdidinin halen devam ettiğini ve 1.7 milyondan fazla bilgisayar kullanıcısını etkileyebileceğini tahmin ediyor.

Orjinal ve Güncel İşletim Sistemi Kullanılmalı

Orjinal ve Güncel İşletim Sistemi Kullanılmalı

Güvenlik uzmanlarına göre WannaCry ve benzeri saldırılardan etkilenmemek için Windows işletim sisteminin orjinal ve enson güncellemelerin yüklenmesi gerektiğini ifade ediyor. Buna rağmen kullanıcılar için riskin tamamen ortadan kalkmadığını belirten uzmanlar, internet üzerinde güvenilir kaynaklarda dolaşılması gerektiğini belirtiyor.

WannaCry’ın etkisinin en çok görüldüğü ülkelerden birisi İngiltere olmuştu. Ülkede pek çok hastane, demiryolu ağları ve özel şirketler yapılan siber saldırıdan yoğun bir şekilde etkilenmişti. Yaşanan saldırı nedeniyle hem istihbarat servisleri hem de resmi kurumlar gerekli önlemleri almadıkları için yoğun eleştiri almışlardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum