Yatırım yapmaya başla!

Milyar Dolarlık Dev Anlaşma Gerçekleşti! Walt Disney 21st Century Fox’u Satın Aldı!

Uzun süredir merakla beklenen Walt Disney ile Fox arasındaki anlaşma sonunda gerçekleşti. İşte milyar dolarlık anlaşmanın detayları;
Milyar Dolarlık Dev Anlaşma Gerçekleşti! Walt Disney 21st Century Fox’u Satın Aldı!

Medya dünyasındaki taşları yerinden oynatabilecek nitelikteki anlaşma sonunda imzalandı. Walt Disney’in Fox’u 52.4 milyar karşılığında satın aldığı haberi tüm dünyanın gündemine oturdu.

Uzun süredir konuşulan ancak söylentilerle sınırlı kalan anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Disney rakipleri karşısında çok avantajlı bir konuma ulaştı. Kısacası; Walt Disney’in minik fareyle başlayan öyküsü bugün belki de Mickey Mouse’un yaratıcısının hayallerinin ötesine bile geçti.

Disney ile üye sayısıyla net kar ve gelirini artıran Netflix’in arası açıldıktan sonra bazı değişikliklerin olması bekleniyordu.

Disney Netflix'e Rakip!Zaten Disney de yeni bir platform ile kendi yapımlarını yayınlayacağını açıklamış, yollarını ayırdığı Netflix’e rakip olacağını alenen göstermişti. Bu haberlerin ardından kısa süre sonra gündemi Disney Netflix’e karşı 21st Century Fox’u mu alıyor iddiaları meşgul etmiş, online medya pazarındaki rekabet gittikçe kızışmıştı.

Nihayetinde Disney beklenen hamleyi yaptı ve Netflix’e karşı 21st Century Fox’u kendi bünyesine kattı.

Disney, 20st Century Fox'u Satın AldıPeki, dünyanın en büyük film yapım ve dağıtım şirketleirnden biri olan Fox bu anlaşmayı neden kabul etti? Söylenen o ki Fox Disney’in teklifini kabul etti çünkü haber ve spor karşılaşmaları gibi daha karlı alanlara odaklanmak istiyor. İşte bu nedenle de maliyeti yüksek olan film ve dizi işleriyle uğraşmayı Disney’e bırakıyor.

Öte yandan, medya devi milyarder Rupert Murdoch yaklaşık % 5’lik hissesini elinde tutmaya devam edeceği de belirtildi.

Rupert Murdoch % 5'lik Hissesini Elinde TutacakKendisinin bir türlü kontrol altına alınamayan Kaliforniya yangınında kalan milyonluk evi ile gündeme geldiğini ayrıca belirteyim. Anlaşmaya dönecek olursa ise Fox’un sahip olduğu her bir hisseye karşılık vergi vb. yasal yükümlülüklere tabi olmak koşuluyla 0.2475 Disney hissesi alacağı bilgisinin verildiğini de söyleyelim.

Diğer taraftan Disney 21st Century Fox’un yaklaşık 13.7 milyar tutarındaki net borcunu üstlenecek.

Disney, Fox'un Borcunu da ÜstlendiAyrıca Disney, şirketin FX Networks, National Geographic Partners, Fox Sports, gibi pek çok kanalının yanı sıra online içerik platformları Hulu ve Sky’daki yüzde 39 hissesinin de sahibi olacak. Neticede; Disney bu anlaşmayla Netflix’in karşısına dağ gibi çıkacak diyebiliriz.

Gerçi 2018’de 80 yeni film yapmak gibi büyük planları olan Netflix’in de boş duracağını düşünmüyoruz ama Disney gerçekten de rakibi karşısında güçlü bir anlaşma yaptı. Sonuçta; Fox’un film ve dizi hakları ile Disney dev bir platform oldu. Ne diyorsunuz? Netflix, artık daha da devleşen Disney’le baş edebilecek mi dersiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum