Yatırım yapmaya başla!

Yaygın Kullanılan VPN Uygulamalarının Kullanıcı Verilerini Topladığı Açıklandı

Son dönemde sıklıkla kullanılan bazı VPN uygulamalarının kullanıcı verilerini sızdırdığı ortaya çıktı.
Yaygın Kullanılan VPN Uygulamalarının Kullanıcı Verilerini Topladığı Açıklandı

İnternet kullanımı her geçen gün artıyor. Dünyanın önde gelen dijital platformları her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Akıllı telefonların da yaygınlaşmasıyla beraber bu kitlenin daha da büyüdüğünü söyleyebiliriz. İnternet üzerindeki gezinmesini gizli tutmak ve izinin kaydedilmesini istemeyen pek çok kullanıcı VPN uygulamalarını tercih etmeye başladı. Bu uygulamalar ayrıca ülkelerin yönetimleri tarafından yasaklanmış internet sitelerine de girmeyi sağlıyor.

PC ve mobil cihazlar için günümüzde kullanılan pek çok VPN uygulaması bulunuyor. Ancak uzmanlar bu uygulamaların kullanımı konusunda kullanıcılara dikkatli olmalarını öneriyor. Çünkü internet üzerinde yapılan tüm işlemlerin bu VPN servisleri tarafından kaydedilmesi söz konusu. Yapılan son bir araştırma aralarında popüler VPN servislerinin de olduğu çok sayıda uygulamanın kullanıcılardan izinsiz bir şekilde veri sızdırdığını ortaya koydu.

VPN Uygulamaları Veri Topluyor

VPN Uygulamaları Veri Topluyor

Compareitech tarafından yapılan bir araştırma çok sayıda VPN uygulamasının kullanıcılardan veri topladığını ortaya koydu. Bu uygulamalardan bazılarının milyonlarca kişi tarafından indirildiği belirtilyor. Araştırmaya göre 7 popüler VPN servisi kullanıcılardan toplamda 1.2 TB büyüklüğünde veri sızdırdı. Bu servislerden en çok veri toplayan ise Play Store’da 10 milyondan fazla kişi tarafından indirilen UFO VPN olmakta.

Uygulamanın topladığı veri miktarının 894 GB’ı bulduğu belirtiliyor. Toplanan verilerin herkese açık bir platformda kullanıcı erişimine açık olduğu ifade edildi. Bu veriler arasında hesap şifreleri, sunucu IP adresleri gibi önemli bilgiler yer alıyor.

Uygulamanın gizlilik politikasında ‘sıfır kayıt’ ifadesi yer alıyor ancak yapılan araştırmalar gizli bir şekilde veri toplandığını gösteriyor. UFO VPN’in yanı sıra FAST VPN, Free VPN, Super VPN, Flash VPN, Secure VPN ve Rabbit VPN gibi uygulamaların da kullanıcılardan veri sızdırdığı ortaya çıktı.

VPN’ler Tüm Verilere Ulaşabilir

VPN'ler Tüm Verilere Ulaşabilir

Kullanıcı parolalarının düz metin olarak sızdırılmış olması kullanıcılar için en büyük tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar VPN uygulamaları ile kullanıcıların baka hesap bilgileri başta olmak üzere pek çok verisininin ele geçirilebileceğinin altını çiziyor.

Bu uygulamaların her biri Play Store’da 10 milyon ile 1 milyon arasında indirme sayısına ulaşmış durumda. Yapılan araştırma sonrasında Google’ın bu uygulamaları Play Store’dan kaldırıp kaldırmayacağı ise şu an için bilinmezliğini koruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum