Yatırım yapmaya başla!

Vodafone eSIM Sistemine Geçiş Yapan İlk Yerli Operatör Oldu

Vodafone yaptığı açıklama ile abonelerine eSIM hizmetini vereceğini duyurdu.
Vodafone eSIM Sistemine Geçiş Yapan İlk Yerli Operatör Oldu

Günümüzde mobil cihaz teknolojilerinin her geçen gün hızla geliştiğine tanık oluyoruz. Akıllı telefonların kullanılması için operatörlerden aldıkları SIM kartların takılı olması lazım. SIM teknolojisinde de yeni gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, önümüzdeki yıldan itibaren ülkemizde eSIM uygulamasına geçileceğini açıklamıştı.

Sayan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Tamamen Türk mühendislerince geliştirilmiş olan ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak #eSIM, yakın zamanda ülkemizde hayata geçecek. Ocak ayında GSM birliğinden sertifikasyon alarak, eSIM teknolojisini yerli ve milli imkanlarla üreten 4 ülkeden biri olduk.“ ifadelerine yer vermişti.

Bu açıklama sonrası mobil operatör Vodafone’dan da eSIM açıklaması geldi. Şirket bu teknolojiye geçtiğini resmi olarak duyurdu.

Vodafone’dan eSIM Hamlesi

Vodafone’dan eSIM Hamlesi

Geçtiğimiz dönemde BTK yakın zamanda eSIM teknolojisine geçileceğine dair duyuruyu yapmıştı. Son olarak bakan yardımcısının da açıklamaları ile beraber gözler operatörlere çevrilmişti. Bu teknolojiyle ilgili ilk açıklama Vodafone’dan geldi.

Şirket açıklamasında tamamen yerli üretim yeni nesil eSIM ürünün abonelerine sunmaya başladığını açıkladı. eSIM halihazırda telefonlarda kullanılan SIM karta olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Tabi bu hizmetten yararlanmak için eSIM destekleyen bir akıllı telefona sahip olmak gerekiyor.

Uzaktan programlanabilen bu teknoloji akıllı telefonlara entegre edilen küçük bir çipten ibaret. Bu sayede kartın çalınması ya da kaybolması ihtimalleri ortadan kalkmış oluyor. Dolayısıyla SIM kart değiştirmeden hatta uzaktan müdahale imkanı doğuyor. Vodafone bu teknolojiye geçmek isteyen abonelerinden ek bir ücret talep etmeyecek.

SIM Karta Gerek Kalmayacak

SIM Karta Gerek Kalmayacak

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy yeni adımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Faturalı ve faturasız tüm bireysel müşterilerin bu hizmetten yararlanabileceğini belirten Aksoy, “Tamamen yerli üretim yeni nesil dijital SIM kart eSIM ile akıllı telefonlar artık fiziksel bir SIM karta gerek kalmadan kullanılabilecek.” diye konuştu.

Aksoy bu sistemin numara ya da hat taşıma sistemlerinde de rahatlıkla kullanılabileceğini belirtiyor. Bu süreç esnasında aboneler yeni hatlarını eSIM olarak talep edebilecek. Bu açıklama ile eSIM furyasına ilk kez Vodafone katılmış oldu. Ülkemizdeki diğer mobil operatörler Turkcell ve Turk Telekom’dan henüz bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum