Yatırım yapmaya başla!

Milyonerlerin Markası Vertu İflas Bayrağını Çekti!

Geçtiğimiz günlerde Hakan Uzan tarafından satın alınan ve üretmiş olduğu ultra lüks telefonlarla tanınan milyonerlerin markası Vertu, iflas etti!
Milyonerlerin Markası Vertu İflas Bayrağını Çekti!

İlk olarak 1998 yılında Nokia tarafından kurulan ve 2015 yılında ise Godin Holdings’e satılan Vertu, 2017 Mart’ında ise Cem Uzan‘ın kardeşi Hakan Uzan tarafından satın alındı. Şimdi ise Hakan Uzan yapmış olduğu açıklamayla, Vertu’nun sektörden çekildiğini piyasaya duyurdu. Böylelikle genellikle milyonerlerin tercih ettiği lüks telefonlar üreten Vertu, iflas bayrağını çekmiş oldu.

Uzun süredir kar edemeyen ve hatta her geçen gün borçlanan Vertu’da işlerin yolunda gitmediği apaçık belliydi. Yine de şirketin İngiltere’deki fabrikasını kapatma kararı piyasada şok etkisi yaratmayı başardı. Şimdi dilerseniz milyonerlerin markası olarak da bilinen Vertu’nun iflasıyla ilgili detaylara birlikte bir göz atalım.

Neredeyse iflası kesinlik kazanan Vertu, piyasadan çekileceğini açıklamasının ardından 200 çalışanının işine son verdi. Vertu 200 Çalışanını İşten Çıkardı!

Hakan Uzan tarafından satın alınan Vertu’nun iflasının asıl nedenlerinden bir tanesi ise sadece zengin kullanıcılar için telefonlar üreten bu şirketin iş modeli olarak gösteriliyor. Vertu İflas Nedeni

Sürdürülebilirlikten son derece uzak bir iş modeline sahip olan Vertu gibi kullanıcıların isteklerine göre özel yapım modeller üreten şirketlerin de çoğalması bu markanın çöküşüne zemin hazırlamış oldu. İflasın Nedeni Vertu'nun Sürdürülebilirlikten Uzak İş Modeliydi!

Elbette ki bu sorunlar, maddi sıkıntılar yaşanmasını da tetiklemiş oldu. Şirketin eski sahibi Gary Chen, 61 milyon dolarlık alacağı olduğunu iddia ederken, ayrıca Vertu’nun toplamda 165.5 milyon dolarlık vergi ve fatura borcu da bulunuyor. Şirketin 165 Milyon Dolarlık Vergi ve Fatura Borcu Bulunuyor!

Pahalı taşlar ve metaller kullanarak Vertu Signature Touch gibi kişiye özel birbirinden şık telefonlara imza atan şirketin en ucuz modeli 6 bin dolara satılıyordu. Vertu'nun En Ucuz Telefonu 6 Bin Dolardı!

Kullanıcılara ise Vertu’nun pahalı telefonlarını almaktansa, iPhone ve Galaxy modellerinin altın ve pırlantalarla kaplanmış uygun fiyatlı modellerini satın almak daha cazip bir seçenek haline gelmeye başlamışlardı. Vertu İflas Etti

Hakan Uzan, Vertu’nun marka haklarını ve lisanslarını korumaya devam edeceğini duyurmuş olsa da şirketin şimdilerde yeniden şaha kalkması beklenmiyor. Fakat ileriki dönemlerde farklı politikalar izleyerek eski konumuna gelemese de piyasada var olmaya devam edebilir.

Kuruluşundan bu yana sürekli el değiştiren ve son olarak Mart ayında Uzanlar tarafından satın alınan Vertu’nun iflasıyla ilgili sizlerin düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum