Paylaşım

Verizon 4,83 Milyar Dolara Yahoo’nun Çekirdek Faaliyetlerini Satın Aldı


 

Bugün teknoloji piyasalarını temelinden sarsan bir gelişme yaşandı. ABD merkezli telekom şirketi olan Verizon, 4,83 milyar dolar karşılığında Yahoo'nun çekirdek faaliyetlerini satın aldı. Yahoo'nun satışıyla ilgili ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Silikon vadisinin en köklü ve en önemli kuruluşları arasında yer alan Yahoo, 22 yıl önce faaliyete geçmişti. Her geçen gün büyük bir hızla gelişen teknoloji piyasasına ayak uydurmakta bir hayli zorlanan şirket, rekabet piyasasına yenik düştü. Geçtiğimiz haftadan bu yana kulislerde dolaşan, satın alma iddiaları bugün netleşti. Merakla beklenen resmi açıklamada, ABD merkezli telekom şirketi Verizon’un, Yahoo’nun çekirdek faaliyetlerini 4,83 milyar dolara satın aldığı açıklandı.

Yahoo’nun çekirdek faaliyetlerinin satın alınması neleri kapsıyor?

Bugün gelen açıklamanın ardından Yahoo’nun çekirdek faaliyetlerinin satıldığı belirtildi. Peki, Yahoo’nun çekirdek faaliyetlerinin satın alınması neleri kapsamakta? Verizon ve Yahoo arasında bugün sonuçlanan anlaşma sonrası, Yahoo’nun adının değiştirileceği belirtiliyor. Ayrıca Yahoo’nun adının değişmesinin ardından, şirketin halka açılması da planlanıyor. Yahoo çekirdek faaliyetlerini Verizon’a satarken elindeki nakiti devretmeyecek ve bu nakit varlıklarını hissedarlarına paylaştıracak.

Verizon Yahoo’yu satın almayla neyi hedefliyor?

ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketi konumunda bulunan Verizon, çeşitli dijital kuruluşları bünyesinde toplamayı başaran bir kuruluş. Huffington Post, Techrunch ve Autoblog gibi kuruluşları bünyesinde bulunduran Verizon, 2015 yılında Verizon, AOL’i 4,4 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Şirket Yahoo’yu AOL internet operasyonlarıyla birleştirmeyi planlıyor.

Yahoo CEO’su Mayer, Verizon’a katılacak mı?

Günün en önemli haberleri arasında yer alan Yahoo’nun satışı sonrası, kulislerde oldukça önemli iddialar dolaşıyor. İddialara göre, Yahoo CEO’su Mayer, Verizon çatısı altında çalışmayı düşünmüyor. Eğer Mayer bu kararında ısrarcı olursa 57 milyon dolar gibi rekor işten ayrılma tazminatının sahibi olabilir.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın