Yatırım yapmaya başla!

Uygulama ve Oyun Geliştiricileri App Store’dan Daha Fazla Kazanıyor!

Mobil cihazlara uygulama ve oyun geliştirenlerin elde ettiği kazanca dair yeni bir rapor yayınlandı. Raporda App Store’un daha kazançlı olduğu ortaya çıktı.
Uygulama ve Oyun Geliştiricileri App Store’dan Daha Fazla Kazanıyor!

Akıllı telefonların hayatımızda yaygın bir hal alması, beraberinde pek çok sektörün hızla büyümesinin önünü açıyor. Kullanıcılar pek çok akıllı telefon modelini seçseler de, işletim sistemi olarak önlerinde iOS ve Android seçenekleri bulunuyor. Dolayısıyla cihazlara uygulama desteği sağlayan iki mağazadan bahsedebiliriz.

App Store ve Google Play Store üzerinde binlerce uygulamanın varlığı mevcut. Buradaki pazar uygulama geliştiriciler için önemli bir gelir kapısı oluşturuyor. Peki geliştiriciler için hangi mağaza daha kazançlı? Yayınlanan son raporlar bu sorunun cevabını verir nitelikte.

App Store’dan Elde Edilen Kazanç Daha Fazla

App Store’dan Elde Edilen Kazanç Daha Fazla

Konuya yönelik yapılan araştırmalar App Store’un rakibi Google Play Store’a göre daha fazla kazandırdığını gösteriyor. Android işletim sistemi küresel pazarda rakibine oranla yüzde 85 gibi büyük bir paya sahip. Ancak aynı durum elde edilen gelirler için geçerli değil. Sensor Tower’ın yaptığı araştırmaya göre ABD’deki 164 geliştirici 201 yılı içerisinde 1 milyon dolar kazanç elde etti.

Play Store’da ise 88 geliştirici 1 milyon dolar barajını aştı. Buradan bakıldığında App Store’da 1 milyon dolar elde eden geliştirici sayısının Play Store’a göre neredeyse 2 kat olduğunu söyleyebiliriz. 1 milyon dolar kazanç elde eden geliştiricilerin yüzde 33’ünün oyun üzerine olduğu belirtildi. İkinci sırada ise yüzde 12 ile sağlık ve fitness uygulamaları yer alıyor.

Google Play Store’a baktığımızda geliştiricilerin yüzde 65’inin oyun üzerinden 1 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği görülüyor. Sağlık ve fitness uygulamaları ise Play Store’da yüzde 5 seviyesinde. Uzmanlar App Store’un daha fazla kazandırmasıyla ilgili pek çok farklı görüşe sahip. Burada en ağır basan fikir, Android cihazların daha çok gelişmekte olan ülkelerde kullanıldığı yönünde. Bu durum iki uygulama mağazasında fiyat farklarına neden oluyor. ABD’deki verilere bakıldığında bu sonuç ortaya çıkıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum