Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USB 3.2 ile Saniyede 2.5 GB Veri Aktarımı Gerçekleşecek!

Dosya aktarım standardı olan USB’nin yeni 3.2 sürümü ile saniyede 2.5 GB veri aktarımı gerçekleşecek. İşte detaylar…
USB 3.2 ile Saniyede 2.5 GB Veri Aktarımı Gerçekleşecek!
Yorum

Bilindiği üzere bilgisayarlar başka olmak üzere pek çok elektronik cihazlarda veri aktarımı ve bağlantı kurulması USB yoluyla gerçekleşiyor. Uzun yıllardır veri aktarım standardı olarak kullanılan USB, yaşanan yenilikler ile zaman geçtikçe daha iyi aktarım hızlarına sahip oluyor.

Yakın geçmiş bir yana uzun yıllar boyunca USB 2.0 yaygın olarak dünya genelinde kullanıldı. USB 3.0’ın geliştirilmesi ile veri aktarım hızında 5 Gbps’e varan seviyelere ulaşıldı. Daha sonrasında ise USB 3.1 Type-C’nin geliştirilmesi ile beraber 10 Gbps veri hızları elde edilmişti. Önümüzdeki günlerde ise yeni standart olarak USB 3.2’nin kullanıma sunulması bekleniyor.

USB 3.2’nin Özellikleri Gün Yüzüne Çıktı

USB 3.2’nin Özellikleri Gün Yüzüne Çıktı

USB 3.0 Promter Group tarafından önümüzdeki günlerde kullanıma sunulması beklenen USB 3.2’nin özellikleri paylaşıldı. Yeni veri standardı yine kendinden bir önceki USB 3.1’e göre hızını ikiyi katlayacak.

Dolayısıyla USB 3.2’nin veri aktarım hızının 20 Gbps’e ulaşacağını söyleyebiliriz. Bu da teorik olarak saniyede 2.5 GB’a varan veri aktarım hızlarını mümkün kılıyor. Ayrıca böylesine bir performans artışı için yeni bir kabloya da ihtiyaç olmayacak.

Yeni Standart için Tarih Eylül Ayı

Yeni Standart için Tarih Eylül Ayı

Özellikleri paylaşılan USB 3.2’nin resmi olarak Eylül ayında hazır olması bekleniyor. Tabi standardın kullanıma sunulması ile iş bitmiyor. Donanım üreticilerinin de ürettikleri cihazları USB 3.2’ye uyumlu hale getirmesi gerekiyor.

Dolayısıyla 2019 yılı içerisinde USB 3.2’nin, yeni cihazlarda tümleşik olarak bulunacağını söyleyebiliriz. Bu donanıma sahip ürünlerin ise ilk olarak CES 2019 fuarında tanıtılması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu