Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’dan Birleşmiş Milletler’e Acil Toplantı Çağrısı!

Rusya sorunları barışçıl yöntemlerle çözmeye çalıştıklarını bildirirken, Ukrayna’dan BM Güvenlik Konseyi’ne acil toplanma çağrısı yapıldı.
Ukrayna’dan Birleşmiş Milletler’e Acil Toplantı Çağrısı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya – Ukrayna sınırında gerilim giderek tırmanırken, bugün 5 kişinin öldüğü haberi tansiyonu iyice yükseltti. Bu gelişmenin ardından Ukrayna Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne acil toplantı çağrısı yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “BM Güvenlik Konseyi üye ülkelerinden, gerilimi düşürmeye yönelik acil eylemlerin yanı sıra Ukrayna’nın güvenliğini garanti altına alacak pratik adımları tartışmak için Budapeşte mutabakatının 6. maddesi uyarınca derhal istişareler düzenlemelerini talep ettim.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin ise Rusya Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna gerilimine yönelik açıklamada bulundu. Rusya’nın sorunları barışçıl bir şekilde çözmeye çalıştığını belirten Putin, “Somut bir tehditle karşı karşıyayız” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise NATO’ya taleplerini ilettiklerini ancak açık kapı politikası nedeniyle reddedildiklerini söyledi. Gün içerisinde yaşanan gelişmeleri hatırlayacak olursak, sınırdan Rostov’a geçmek isteyen 5 Ukraynalı öldürüldü.

Rusya yanlısı Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin lideri Denis Puşilin, Putin’e Donetsk’in bağımsızlığını tanıma çağrısı yaptı. Putin, Donetsk ile Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıyıp tanımayacağı konusunda bugün karar vereceğini duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyi, Slovak Cumhuriyeti Başbakanı Eduard Heger ile telefon görüşmesi yaptı.

Rusya’dan gerilimi düşürmeye yönelik bir işaret görmediklerini belirten Zelenskyi, iki lider Rus saldırganlığının tırmanmasını önlemek için uluslararası toplum tarafından daha fazla siyasi ve diplomatik çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu