Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’da Sivil Can Kaybı 600’e Yaklaştı

Bileşmiş Milletler, Rusya saldırısı nedeniyle hayatını kaybeden Ukraynalı sayısını açıklarken, çatışma bölgelerinden verimli bilgi alınamadığı aktarıldı.
Ukrayna’da Sivil Can Kaybı 600’e Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar nedeniyle, milyonlarca kişi yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Şu ana kadar 3 milyon Ukraynalının ülkesinden ayrılmak zorunda kaldığı bilinirken, çoğunluk Polonya’ya gitti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Ukrayna’da savaştan kaçan ve başka ülkelere giden sığınmacıların 1 milyondan fazlasının çocuk olduğunu açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan son raporda ise 24 Şubat – 11 Mart tarihleri arasında 42 çocuğun öldüğü açıklandı. Rusya’nın saldırıları nedeniyle 579 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna Can Kaybı
Kaynak: Twitter

Hayatını kaybeden yetişkinlerden 110’unun erkek, 75’inin kadın olduğu, 352’sinin ise cinsiyetinin bilinmediği aktarıldı. 54’ü çocuk olmak üzere 1002 kişinin yaralandığı açıklandı.

Kaydedilen sivil kayıplarının çoğunun, geniş çaplı patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklandığı söylendi. BM raporunda, gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu düşündükleri aktarıldı. Özellikle son günlerde bazı yerlerdeki yoğun çatışmalar nedeniyle, bilgi alınmasının ve raporlamanın aksadığı ifade edildi. Donetsk bölgesinde yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğine dair iddiaların bulunduğu belirtildi.

BM, Misket Bombası Sözleşmesini Hatırlattı

BM, Misket Bombası Sözleşmesini HatırlattıBM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Sözcüsü Liz Throssell, Cuma günü yaptığı açıklamada Rusya’nın misket bombası kullandığına dair güvenilir bilgiler edindiklerini ve bunun doğrudan savaş suçu sayıldığını söyledi.

Çok geniş alanı kapsayan misket bombası nedeniyle sivil kayıpların da arttığı belirtildi. BM, 110 ülkenin katıldığı Misket Bombası Sözleşmesini yayımlarken, açıklamada “Misket bombalarının kullanımını, geliştirilmesini, üretilmesini, edinilmesini, stoklanmasını ve transferini ve ayrıca herhangi birinin yasaklı faaliyetlerde bulunmasına yardım edilmesini veya teşvik edilmesini hiçbir koşulda yasaklar.” ifadesine yer verildi.

Bombanın geniş alanlara dağıldığı, çok sayıda patlayıcıdan oluştuğu, bunların bazen çatışma bittikten sonra patladığı için sivil kaybını artırma potansiyeli olduğu açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu