Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Uyardı: 10 Ekmekten 1’i Bizim Tahılımızla Yapılıyor

Savaş, piyasalarda özellikle emtialarda şok dalgaları yaratıyor. Buğday bunlar arasındayken Ukrayna dünyayı kıtlık konusunda uyardı. Detaylara aşağıda;
Ukrayna Uyardı: 10 Ekmekten 1’i Bizim Tahılımızla Yapılıyor
Yorum

Rusya, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon emri vereli 9 gün oldu. Çatışmaya yönelik yaşanan sıcak gelişmeler arasında bugün Zaporijya Nükleer Santrali’nin Rusya tarafından ele geçirilmesi öne çıktı.

Ukraynalı yetkililer Zaporijya’nın Çernobil’den 10 kat güçlü olduğunu belirterek “patlaması Avrupa’nın sonu olur” şeklinde uyarılarda bulundu. Savaşa ilişkin alınan son haberlerden biri de Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Bakanlık, uluslararası topluma yönelik destek çağrılarını yenilerken gıda kıtlığı paylaşımıyla dikkat çekti.
Ukrayna 10 Ekmekten 1’i Bizim Tahılımızla Yapılıyor
KAYNAK: Twitter

Ukrayna’nın gıda güvenliğinde dünyanın en önemli garantörlerinden biri olduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı, “dünyadaki her 10 somun ekmekten biri, Ukraynalılar tarafından yetiştirilen tahıllardan elde ediliyor” dedi.

Ukrayna’yı savunmanın aynı zamanda dünyayı açlıktan ve kıtlıktan koruyacağının altını çizdi. Zaten son dönemde buğday fiyatlarında yaşanan sert yükseliş, gıda fiyatları ve olası kıtlık hakkında soruları gündeme getirdi.

Paylaşımda Ukrayna’nın dünya buğday ihracatının yüzde 11’ini oluşturduğu ve dünyadaki her 10 somun ekmekten birinin Ukraynalılar tarafından yetiştirilen tahıldan elde edildiği hatırlatıldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Zaporijya’nın işgalci silahlı kuvvetleri tarafından bombalanması ve ele geçirilmesini şiddetle kınadığını da belirtti.

Zaporijya’da güç ünitelerindeki nükleer yakıtın soğutma süreci bozulursa, bunun geniş topraklarda radyoaktif hasara neden olabileceği ve Avrupa’nın çevresi için onarılamaz sonuçlara yol açabileceği eklendi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne de çağrıda bulundu. Komiteden insani koridorların oluşturulmasına acilen yardım etmesini talep eden bakanlık, “Rus birliklerinin sürekli bombardımanı nedeniyle, bir dizi Ukrayna kasaba ve köyü insani bir felaketin eşiğinde. Binlerce kişinin acil tahliyeye ihtiyacı var” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu