Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna: Güçlendirilmiş Tarafsızlık Kavramına Çok Yakınız

Ukrayna heyetine başkanlık eden David Arakhamia, İstanbul’da yapılan müzakere hakkında konuşarak, Rusya’ya taleplerini iletti.
Ukrayna: Güçlendirilmiş Tarafsızlık Kavramına Çok Yakınız
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna heyetleri barış müzakereleri için dün İstanbul’da bir araya geldi. Ukrayna heyetine başkanlık eden David Arakhamia görüşmelere yönelik yeni bir açıklama yaptı. RBC-Ukrayna’ya verdiği röportajda, önemli detaylara değindi.

Ukrayna’ya yönelik güvenlik garantileri hakkındaki soruya; (NATO’yu kast ederek) toplu güvenlik garantilerinden bahsetmediklerini, Ukrayna’ya özel güvenlik garantilerini kast ettiklerini söyledi.

Garantör ülkelerin 72 saat olan istişarelerden sonra gerekli yardımı sağlamakla yükümlü olduklarını belirtti. Ukrayna’nın Batılı müttefiklerinden silah almaya devam edeceğini ifade etti.

İstanbul’daki görüşmelerin ilkinde Rusya’ya Viyana Sözleşmesi çerçevesinde hareket edip etmeyeceklerini sorduklarını ve onların da onayladığını belirtti.

Konuşmasının devamında, “Viyana Sözleşmesi bize çok yardımcı oluyor, çünkü bir antlaşma baskı altında imzalanırsa, o zaman geçersiz sayılacağını açıkça belirtiyor. Viyana Sözleşmesi normlarına uyduklarını zaten resmi olarak beyan ettikleri ve uluslararası garantörler bu olmadan masaya oturmayacakları için sigortamız bu demektir.” sözlerine yer verdi.

Rus askerlerinin 23 Şubat’taki pozisyonuna geçmesi gerektiğini ve geri çekilmesini istediklerini söyleyen Arakhamia, “Tarafsız olduğumuzu ve dolayısıyla rahatladığımızı, orduya ihtiyacımız olmadığını, garantörlerimizin bize sahip çıkmasının altını çizmek çok önemli. Hayır, dedikleri gibi, Tanrı’ya güven, ama kendin hata yapma. Bu nedenle, “güçlendirilmiş tarafsızlık” kavramı bize çok yakındır.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu