Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ÜFE’nin 41 Yılın Yükseğine Çıktığı İspanya’da Borsa Sınırlı Pozitif

Haftanın ilk günü yükselen Avrupa borsa endeksleri arasında en küçük artışı kaydeden İspanyol Ibex 35 oldu.
ÜFE’nin 41 Yılın Yükseğine Çıktığı İspanya’da Borsa Sınırlı Pozitif
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupalı gösterge endeksler, önceki seanstaki düşüşün ardından yeni haftanın ilk işlem gününe kazançla başladı. Duyarlılık Almanya seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti’nin zaferiyle yönlendirildi.

En büyük kazanç Alman DAX Endeksi tarafından alınırken en küçüğü İspanyol gösterge endeksi Ibex 35’in oldu. Önceki kapanışı 8,873.10 puanla yapan IBEX 35, yeni güne 8,925.10 puanla başladı.

Açılışın ardından kazançlarının bir kısmını geri verirken hafif artıda kaldı.
İspanyol IBEX Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

TSİ 10.40’da yüzde 0,25 artıda seyreden borsa endeksinin hareket aralığı 8,881.20 – 8,925.60 puan oldu.

Son verilere göre İspanyol borsa endeksinin 5 günlük getirisi yüzde 2,8’e yükseldi. Yıl başından bu yana yüzde 10 değerlenirken bir yılda yüzde 31 artış kaydetti.

Ekonomik veri cephesinde İspanya Ağustos ayına yönelik ÜFE verilerini yayımladı. İspanya’da üretici fiyatları, bir önceki aya göre yüzde 15,6’lık bir artıştan hızlanarak 2021 yılının Ağustos ayında yıllık yüzde 18 artış kaydetti. Bu, Mayıs 1980’den bu yana en hızlı üretici fiyat enflasyonunu işaretledi.

Artış temel olarak enerji fiyatlarındaki ve ara malları fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı. Aylık bazda, üretici fiyatları Temmuz ayındaki yüzde 2’lik artışa kıyasla yüzde 1,9 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu