Yatırım yapmaya başla!

Twitch’in Yayıncılara Yaptığı Telif Uyarılarına Oyun Seslerini de Eklendi

Twitch yayıncıları oyun içerisinde kullandıkları seslerden dolayı uyarmaya başladı.
Twitch’in Yayıncılara Yaptığı Telif Uyarılarına Oyun Seslerini de Eklendi

Dijital platformlar her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Mobil cihazların yaygınlaşması ile beraber bu durum daha da hızlı bir hal almaya başladı. Video oyun endüstrisindeki büyüme de bu servislerden Twitch’in hızlı bir şekilde büyümesine zemin hazırladı. Amazon’un sahibi olduğu dijital yayın platformu her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Twitch’te başta oyun yayıncıları olmak üzere pek çok konuya dair canlı yayınlara rastlamak mümkün.

Yapılan son araştırma Twitch’in oyun yayıncılığındaki payının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu ortaya koymuştu. Son günlerde yayın servisinin başı telif ihlali yaratan içeriklerle dertte. DMCA (Dijital Binyıl Telif Yasası) kapsamında yapılan değişiklikler sonrası Twitch bünyesindeki yayıncıları telif ihlali yaratan içeriklere karşı uyarmaya başladı. Şirket geçtiğimiz günlerde uyarı sürecinde yaşanan bazı sorunlardan dolayı yayıncılardan özür dilemişti.

Yapılan açıklamada “Bir süre önce daha sofistike, kullanıcı dostu araçlar geliştirebilirdik. Ancak bunu yapmadık. Bu hatalar için gerçekten üzgünüz ve daha iyisini yapacağız.” ifadelerine yer verilmişti. Süreç devam ederken telif uyarılarına bir yenisi daha eklendi. Twitch artık oyun içindeki seslerden dolayı yayıncıları uyarmaya başladı.

Telif Yasası Oyun Seslerini de Kapsıyor

Telif Yasası Oyun Seslerini de Kapsıyor

Twitch’te yayıncıların çok büyük bir bölümü oyun üzerinde içerikler hazırlıyor. Geçtiğimiz günlerde geriye dönük çok sayıda yayını silmek durumunda kalan Twitch, içerik üreticilerin iyiden iyiye canını sıkmaya başlamış durumda. Twitch bu işlemleri yaparken otomatik bir sistemden yararlanıyor. Algoritma bazı oyunlarda kullanılan seslerden dolayı yayıncıları uyumaya başladı.

Canlı yayınlar sırasında gerçekleşen bu uyarılar hem yayıncıları hem de izleyicileri rahatsız ediyor. Şirket uyarısında “Telif haklarına sahip olmadığınız takdirde yayınlarda müzik çalmayın” ifadesine yer veriyor. Yayın servisi kullanıcılara neyin telif ihlali yaratacağına dair ayrıntılı bir bilgilendirme yapmıyor. Bu da içerik üreticilerin tepkisini çekiyor. Ayrıca yayıncılara ne gibi yaptırım uygulanacağı da bilinmiyor.

Twitch’in son dönemde telif ihlalleri ile gündeme gelmesinde yapılan anlaşmaların eksikliği rol oynuyor.  Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Twitch’in rakibi Facebook Gaming, yayıncıların popüler müzikleri kullanabilmesi için sektörün önde gelen müzik şirketleri ile anlaşmalar yapmıştı. Anlaşma Sony, Warner, Universal gibi devlerle yapıldı.

Bu durum sosyal medya da pek çok yayıncının Twitch’e tepki göstermesine neden oldu. Şirket bir kullanıcının Twitter’te yaptığı paylaşım sonrası, “Herhangi bir oyunun EULA’sını okumanızı ve oyun bu seçeneği içeriyorsa müziği kapatmak için herhangi bir seçeneği kullanmanızı veya oyunun sesini kapatmanızı öneririz.” cevabını verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum