Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TVF, Türk Telekom’un Çoğunluk Payını Alıyor

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un yüzde 55 payını alıyor. Bunun için pay satın alım sözleşmesinin imzalandığı açıklandı.
TVF, Türk Telekom’un Çoğunluk Payını Alıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Türk Telekom’un çoğunluk paylarının alımına dair duyuru yaptı. Açıklamada “TVF ile LYY Telekomünikasyon A.Ş. (LYY) arasında Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden payını satın almak için Pay Satın Alım Sözleşmesi imzalandı.” bilgisine yer verildi.

Satın alma bedelinin 1 milyar 650 milyon dolar olduğu açıklandı. Bunun yanında bağımsız denetimden geçmiş 2021 yılı konsolide mali tabloları esas alınarak Türk Telekom’un Genel Kurulu tarafından dağıtımına karar verilecek temettü tutarından LYY’nin yüzde 55 payına denk gelen kısmının LYY’ye ödeneceği söylendi.

Söz konusu satın almada; Türk Telekom’un sektördeki güçlü pozisyonu, marka değeri, üstün varlık ve insan kalitesinin ile çeşitlendirilmiş iş modeli gibi özelliklerinin değerlendirildiği söylendi. Ayrıca TVF’nin Türkiye telekomünikasyon sektörünün uzun vadeli cazip görünümüne olan inancını yansıttığı aktarıldı.

TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Ermut “TVF olarak varlığa dayalı bir kalkınma fonu misyonumuzla değer oluşturmaya odaklanıyoruz. Bizim öncelikli hedeflerimiz arasında bünyemizdeki varlıkların değerini en üst seviyeye çıkarmak ve Türkiye’deki şirketlerden bölgesel ve küresel liderler çıkmasına destek olmak var. Türk Telekom da sahip olduğu potansiyel ve marka değeriyle stratejilerimize ve hedeflerimize oldukça uyumlu bir şirket.” dedi.

Teknolojik gelişimin ve dönüşümün hızlı ilerlediği bir döneme adım atıldığını söyleyen Ermut, ülkenin teknolojik alt yapısını güçlendirmeye odaklandıklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu