Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki POS Cihazları Siber Saldırı Sıralamasında Zirvede

Trend Micro’nun son hazırladığı küresel saldırı raporu, Türkiye’deki POS cihazlarına yönelik saldırıların çok fazla olduğunu ortaya koydu.
Türkiye’deki POS Cihazları Siber Saldırı Sıralamasında Zirvede

İnternetin ve mobil cihazların yaygınlaşması siber saldırı olaylarında da hızlı artışların yaşanmasına neden oluyor. Milyonlarca insanın kişisel verileri çeşitli platformlarda ya da bulut servislerinde tutuluyor. Siber korsanların hedefi de çoğu zaman bu veriler oluyor. Pek çok platform üzerinde yaşanan veri ihlalleri çok sayıda kullanıcının bilgilerinin sızmasını sağlıyor. Araştırma şirketi Trend Micro ise her ay dünya genelinde yaşanan küresel saldırılara dair ayrıntılı raporlar hazırlıyor.

İnternet güvenliği adına önemli verileri ortaya çıkaran şirket, son olarak ülkemizde POS cihazlarına yaşanan siber saldırıları mercek altına aldı. Trend Micro tarafından hazırlanan raporda POS cihazlarına yönelik saldırıların en fazla olduğu ülke olarak Türkiye öne çıkıyor. Özellikle geçtiğimiz yılın son aylarında bu cihazlara yönelik saldırılarda artışa dikkat çekiliyor. Rapor sonrasında Türkiye’deki POS cihazlarının sahip olduğu güvenlik seviyesi de merak konusu oldu.

POS Cihazları Saldırganların Hedefinde

POS Cihazları Saldırganların Hedefinde

Trend Micro’nun raporunda 2019’un Ekim ayı içerisinde POS cihazlarına yapılan saldırılarda Türkiye yüzde 33.3 oran ile zirvede yer alıyor. Kasım ayında ise bu oran yüzde 23.9 olarak ölçüldü ve Meksika’nın ardından ikinci oldu. POS cihazları üzerinden yüksek oranda siber saldırı alan ülkeler arasında Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri ve Brezilya öne çıkıyor. Hackerlar tarafından bu cihazlara düzenlenen saldırılarda kullanıcı adı şifre, sunucu ve şifreleme algoritması gibi bilgiler hedef alınıyor.

Artan saldırılar ile beraber bu amaca yönelik olarak geliştirilmiş yazılımların da arttığına raporda yer veriliyor. Araştırmaya dair açıklamalarda bulunan Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Teknik Müdürü Mehmet Gülyurt, “Son yıllarda POS sistemlerine yönelik siber saldırılar önemli ölçüde arttı. Bu saldırılar özellikle alışverişin çok yoğun olduğu dönemlerde artış gösteriyor. Sistemleri siber saldırılara korumak için gelişmiş tehditlere karşı koruma sağlayan güvenlik çözümlerinin kullanılması büyük önem taşıyor.” diye konuştu.

Saldırılarda ağırlıklı olarak PLOUTOS adlı yazılımın kullanıldığı belirtiliyor. Diğer yandan TINYPOS ve LOCKPOS adlı zararlı yazılımların da bu saldırılarda aktif olarak rol aldığı ifade ediliyor. Ülkemizde POS cihazlarının çok yaygın bir şekilde kullanılıyor olması nedeniyle bu saldırılara karşı oluşturulacak güvenlik önlemleri büyük önem arz ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum