Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Mobil Kullanım Oranlarında Tüm Avrupa Ülkelerini Geride Bıraktı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin mobil kullanım süresi ile Avrupa ülkelerini geride bıraktığını söyledi.
Türkiye Mobil Kullanım Oranlarında Tüm Avrupa Ülkelerini Geride Bıraktı

Mobil cihaz kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükseliş trendinin içerisinde bulunuyor. Bu yükseliş belirli zaman aralıkları ile yetkili merciler tarafından açıklanıyor. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin mobil kullanım verilerine ve altyapı bilgilerine dair açıklamalarda bulundu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2020 Yılı İlk Üç Aylık Pazar Verileri Raporu” Bakan Karaismailoğlu’nun da gündemindeydi. Mobil yaygınlık oranının yüzde 98.4’e ulaştığının altını çizen Karaismailoğlu, mobil abone sayısının ise 81.8 milyona kadar yükseldiğini söyledi.

2020’nin ilk çeyreği itibarıyla ortalama aylık 488 dakika mobil kullanım süresine ulaşan Türkiye, daha önce olduğu gibi yine tüm Avrupa ülkelerini geride bıraktı. Bakan Karaismailoğlu altyapı çalışmaları ilgili ise fiber altyapı uzunluğunun yüzde 10.2 artış ile 400 bin kilometreye ulaştığını söyledi.

Türkiye’de Mobil Kullanım Artıyor

Türkiye’de Mobil Kullanım Artıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu değerlendirmesinde 5G çalışmalarına da değindi. Bu altyapıya geçen ilk ülkeler arasında olacağımızı belirten Bakan Karaismailoğlu, “5G’nin olmazsa olmazı fiber altyapı. Bu nedenle ülkemizi fiber ağlarla baştanbaşa örmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Mevcut internet altyapısı 4.5G’nin abone sayısının 75 milyonu geçtiğini belirten Bakan, 3G ve 4.5G aracılığı ile mobil bilgisayar ve cepten internet hizmeti alan kullanıcıların da 62 milyonu geçtiğini ifade etti.

COVID-19 döneminde teknolojiye olan talebin arttığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Salgın sürecinde, bilgi ve iletişim teknolojilerine olan ihtiyaç yoğunlaşırken, altyapısı yeterli olmayan ülkeler büyük sıkıntılarla karşılaştı. Bu noktada Türkiye, altyapısını başarıyla test etmiş oldu.” açıklamasında bulundu.

BTK’nın paylaştığı rapora göre yılın ilk çeyreğinde internet abonelerinin de sayısında artış gerçekleşti. Buna göre en yüksek artış yüzde 27.4 ile ‘Eve Kadar Fiber’ abone sayısında gerçekleşti. Bunu yüzde 18.7 ile ‘Kablo İnternet’ aboneleri takip ediyor. Son olarak geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre aylık ortalama veri kullanımında yüzde 28’lik artış yaşandı ve 138.6 GB’a ulaşıldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum