Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki İşletmelerin Tamamına Yakını İnternete Erişim Sağlıyor

TÜİK tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye’deki işletmelerin yüzde 94.9’u internete erişim sağlayabiliyor.
Türkiye’deki İşletmelerin Tamamına Yakını İnternete Erişim Sağlıyor

Geçmiş yıllardan bu yana internet kullanımının dünya genelinde hızla arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilgisayarların ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber neredeyse herkes bir şekilde internet ağıma erişim sağlayabiliyor. Global düzende olduğu gibi Türkiye’de de internet kullanımına ilgi büyük ve tüketicilerin büyük kısmı erişim sağlayabiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan çalışma ile işletmelerin internete erişim oranları ortaya koydu. İnternet kullanımı bireysel olarak arttığı kadar girişimlerde ve işletmelere de hızla artmaya devam ediyor. TÜİK’in yapmış olduğu çalışmada en az 10 çalışanı olan işletmeler baz alındı. 2019 yılı itibariyle hazırlanan raporda ülkemizdeki girişimlerin yüzde 94.9’unun internete erişim sağlayabildiği açıklandı.

Bu rakam geçtiğimiz yıl ise yüzde 95.3 seviyesindeydi. Uzmanlar çalışan sayısının en az 10 olma kriterinin kaldırıldığı takdirde bu oranın çok daha yüksek olacağını belirtiyor. Araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’deki işletmelerin tamamına yakını internete bağlanabiliyor.

Girişimlerin Büyük Bölümü Sabit İnternet Kullanıyor

Girişimlerin Büyük Bölümü Sabit İnternet Kullanıyor

TÜİK’in yapmış olduğu çalışma internet kullanımıyla ilgili pek çok ayrıntılı veriyi ortaya çıkarıyor. 10 ila 49 çalışanı olan işletmeler arasında yapılan çalışmada internete erişimin yüzde 94.1 seviyesinde, 50 ila 249 çalışanı olan işletmelerde bu sayının yüzde 98.7 olduğu açıklandı. Çalışan sayısı 250’den fazla olan işletmelerin ise yüzde 99.7 oranında internet erişimi olduğu görülüyor.

Bu girişimlerin yüzde 93.3’ünün sabit internet kullandığı ifade edilirken, yüzde 16.6’sı 19 Mbit/s ve altı internet hızına sahip. Girişimlerin yüze 62.4’lük bölümü 19.99 Mbit/s hız ile internete bağlanırken, kalan yüzde 21’in ise 100 Mbit/s hız aldığı belirtildi. Araştırma işletmelerdeki sosyal medya kullanımına dair veriler de sunuyor.

TÜİK’in çalışmasına göre girişimlerin yüzde 66.6’sının sosyal medya hesabı olduğu ve kendilerinin web sitesi olduğu ortaya çıktı. Çalışan sayısı arttıkça kendine ait web sitesi olan işletme sayısı da artıyor. Özellikle 250’yi aşkın çalışanı olan işletmelerin yüzde 90.4’ünün kendisine ait bir web sitesi ve sosyal medya hesabı var.

E-Ticaret’e Olan İlgi Artıyor

E-Ticaret’e Olan İlgi Artıyor

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile beraber pek çok sektörün de hızla büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu sektörlerin başında ise E-Ticaret geliyor. Günümüzde hem işletmeler hem de bireysel kullanıcılar alışverişlerinde E-Ticaret sitelerine daha fazla ilgi göstermeye başladı. TÜİK’in hazırlamış olduğu rapor da artan ilgiyi rakamlarla gözler önüne seriyor.

Rapora göre 2018 yılında işletmelerin e-ticaret ile alışveriş oranı yüzde 11.2 olarak ölçüldü. Girişimcilerin kendi web sitelerine ve mobil uygulamalarına olan ilgisi artarken, yüzde 70.7’si ürünlerini kendi web siteleri üzerinden satışa çıkarıyor. Yüzde 62.3’lük kesim ise çevrimiçi pazarlarda faaliyet göstermeye başlamış durumda.

Bünyesinde bilişim uzmanı barındıran işletmelere de yer verilen çalışmada, girişimlerin yüzde 13.7’sinin bu kadroya yer verdiği belirtildi. Özellikle çalışan sayısı 250’den fazla olan işletmelerde yüzde 64.8 oranında bilişim uzmanının varlığı göze çarpıyor. 10 ila 40 arasında çalışanı olan işletmelerde bu sayı yüzde 10.1 olarak açıklandı. Girişimlerin yüzde 47.3’lük bölümü ise bilişim uzmanı çalıştırmak istediğini ancak işe alımda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor.

Sabit İnternet Hızları Analiz Edildi

Sabit İnternet Hızları Analiz Edildi

Türkiye’nin internet kullanımına çarpıcı bir araştırma daha yapıldı. İnternet hızları üzerine yaptığı analiz ve araştırmalar ile bilinen nPerf, son 1 yıl boyunca yapılmış olan hız testlerinden yola çıkarak internet servis sağlayıcıların sunmuş olduğu hizmeti ortaya çıkardı. Bilindiği üzere ülkemizde pek çok internet servis sağlayıcısı faaliyet gösteriyor ve kullanıcılarına hem hız hem de fiyat anlamında farklı bir deneyim sunuyor.

nPerf’in yaptığı çalışmada 1 Temmuz 2018 ila 30 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılan hız testleri esas alındı. Bu tarihler arasında 87 bin 512 hız testi yapılırken, yüksek indirme hızı ve düşük gecikme süresi ile TurkNet’in rakiplerini geride bıraktığı görülüyor. Veri yükleme yani upload hızında ise TurkNet ikinci sırada yer aldı. TurkNet’in ortalama indirme hızı 32 Mbps olarak ölçülürken, Türk Telekom 17.25 Mbps ile ikinci sırada yer aldı.

nPerf tarafından yapılan çalışmada dikkat çeken bir diğer detay ise ortalama indirme hızının 10 Mbps olarak açıklanması. Bu hızın genel ortalama olarak iyi bir rakam olduğu söylenebilir. Ancak raporun detaylarında özellikle bölgesel olarak büyük hız farklılıkları olduğu belirtiliyor. Veri yükleme hızlarında ise Turkcell Superonline’ın lider olduğu görülüyor.

Şirketin ortalama upload hızı 4.84 Mbps olarak ölçüldü. Ancak geçtiğimiz Mart ayından itibaren TurkNet’in 6 Mbps veri yükleme hızına ulaştığı ve yakın gelecekte Turkcell Superonline’ı geçebileceği belirtiliyor. Fiber optik altyapıya yönelik yatırımların artırılması ve bölgesel olarak yaygınlaşmasıyla bu ortalamaların çok daha yüksek rakamlara çıkacağını söyleyebiliriz. İnternet analiz firması nPerf’in hazırlamış olduğu raporda dair tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum