Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de İnternet Kullanımının Yüzde 50’den Fazlası Mobilden

Elimizden düşmeyen akıllı telefonlar, Türkiye'de internet kullanımının değiştiğini gösterdi. İşte bu konuda hazırlanan raporun detayları;
Türkiye’de İnternet Kullanımının Yüzde 50’den Fazlası Mobilden

Google Türkiye ve yönetim danışmanlık hizmetleri veren OC&C Strategy Consultants işbirliğiyle, “Türkiye Mobil İnternet Ekonomisi Raporu” hazırlandı. Bu rapora göre; mobil internet dünyasının 2016 yılında oluşturduğu 103 milyar liralık değer, Türkiye’nin milli gelirinin % 4’üne karşılık geliyor. Bu değerin 2021 yılında 226 milyar liraya çıkıp, milli gelirin % 4,9’una; 2023 yılında ise 289 milyar liraya çıkıp % 5,2’sine ulaşması tahmin ediliyor.

Rapora göre; Türkiye’nin mobil internet ortamının ekonomik değeri, 2015 yılında 87 milyar lira olarak gerçekleşmiş.

Türkiye Mobil İnternet Ekonomi Durumu

Bu miktar, Türkiye milli gelirinin % 3,7’sine denk geliyor. 2016 yılında ulaşılan ekonomik değerin, 54 milyar lirası ise Android’lerden sağlanmış durumda. Bu miktar ise milli gelirin % 2,1’ine karşılık geliyor.

Raporda dikkat çeken noktalardan birisi de Android’in mobil internet ortamına sağladığı destekle oluşan ‘Android Ekonomisi’ oldu.

Android Ekonomisi Dikkat Çekti

Android Ekonomisi’nin 2023 yılına kadar daha da büyüyeceği ve Türkiye’de milli gelirin % 3,5’ine ulaşacağı tahmin ediliyor. Mobil uygulamaların, Türkiye’deki internet kullanıcı tabanın gelişmesinde temel itici güç olduğu biliniyor. 2013 yılından 2016 yılına kadar mobil penetrasyon oranının 3,1 puan artışla % 94’e ulaştığı görülüyor.

Mobil ve sabit geniş bant aboneleri toplamı ise 3 yılda % 23 büyüdü ve 2016 yılında 62,2 milyona ulaştı.

Mobil ve Sabit Geniş Bant Aboneleri

Bu abone sayısının % 83’ünün mobil olduğu, hazırlanan rapora göre biliyor. Ayrıca mobil abonelerin akıllı telefon sahipliği oranı geçen yıla göre % 68’e ulaştı. Bu kapsamda, mobil veri trafiği de 2013 yılından bu yana, yılda ortalama % 92 oranında büyüme kaydetti.

Rapora göre mobil veri trafiğinin ise 2016 yılında 102 milyon gigabayta ulaştığı biliniyor.

Mobil Veri Trafiğinde Artış

Akıllı telefon sahipliliğinin bu artışta payının büyük olduğu belirtiliyor. Bu artış sonucunda, internet kullanımı bilgisayarlardan mobil cihazlara kaymış oldu. Türkiye’nin önde gelen internet sitelerinin tarayıcı üzerinden ziyaret satılarının en az % 50’sinin mobil cihazlardan geldiği açıkça görülüyor.

2016 yılında Türkiye’de 13 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiğini ve bunların 10 milyondan fazlasının Android olduğu da raporda belirtiliyor.

Türkiye'de Satılan Telefonların Çoğu Android

Bu kapsamda, kamu kurumlarının vatandaşlara hizmet verebilmek için mobil kanallarını aktif etmeye başladıkları söylenebilir. Raporda bu konuda da çeşitli notlar bulunuyor. Geniş bant abonelerinin % 83’ünün mobil olması sebebiyle devletin dijital hizmetlere erişimi yaygınlaştırması sonucuyla da karşılaşıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum