Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye, Hem Rusya Hem Ukrayna’yla Diyalog Kuran Nadir Ülkelerden

Savaşın en kısa sürede bitmesi ve kalıcı ateşkes için Türkiye’nin elinden geleni yapacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan yeni açıklamalar geldi.
Türkiye, Hem Rusya Hem Ukrayna’yla Diyalog Kuran Nadir Ülkelerden
Son Güncelleme: 
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında gündeme dair açıklamada bulundu. Türkiye’nin Rusya – Ukrayna savaşının durdurulması konusunda kararlılık gösterdiğini ve her iki ülke ile de diyalog kurabildiğimizi söyledi.

Ukrayna’dan binlerce vatandaşın ayrıldığını söyleyen Çavuşoğlu, insani koridorun açılması ve bir an önce kalıcı ateşkes sağlanması gerektiğini ifade etti. Dün itibarıyla Ukrayna’dan 9 bin 653 vatandaşımızın tahliyesinin yapıldığını açıkladı.

Bugünkü toplantıya NATO üyesi olmayan ülkelerin de katıldığını belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı olmak üzere birçok ülkenin bakanıyla ikili görüşmeler yaptıklarını söyledi. Bu ayın sonuna doğru Londra’da bir araya gelme konusunda teyitleştiklerini açıkladı.

Çavuşoğlu NATO Bakanlar Toplantısı Açıklaması
Kaynak: Twitter

Savaş başlamadan önce ve savaş çıktıktan sonra sarf edilen çabanın konuşulduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin her iki tarafla da diyalog kurabilen nadir ülkelerden biri olduğunu dile getirdi.

Bu yaklaşımı devam ettireceklerini, savaşın en kısa sürede bitmesi için Türkiye’nin üzerine düşeni yapacağını ifade etti.

Sonrasında “Savaşın başlamasından önce her iki dışişleri bakanını da Antalya’da bir araya getirmeyi planlıyorduk. Ukraynalılar bu savaş ortamında gelebilirler mi bilmiyorum. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov da Antalya’ya geleceğini teyit etti. İki tarafı da bakanlar düzeyinde bir araya getirmeyi temenni ederiz.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu