Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Cep Telefonu Satışları Neden Yüzde 20 Düştü?

Türkiye’de Cep Telefonu Satışları Neden Yüzde 20 Düştü?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonları, son yıllarda teknolojinin inanılmaz gelişimiyle birçok fonksiyona sahip olmaya başladı. Akıllı cep telefonlarından; günlük maillerimizi kontrol edebiliyor, internet üzerinden yakınlarımızla ücretsiz haberleşebiliyor ve dünyada olup biten tüm gelişmelerden anında haberdar olabiliyoruz. Telefonumuzun şarjı bittiğinde ise adeta madde bağımlısı bir hasta gibi tepkiler vermeye başlıyoruz.

Silikon vadisinin dev markaları ise her yıl birbirinden güzel ve akıllı cep telefonlarına, yeni özellikler ekleyerek bizleri cezbediyorlar. Ancak Türkiye’de durum son birkaç ay içerisinde bir hayli değişti. Yapılan araştırmalara göre; Türkiye’de cep telefonu satışı son aylarda yüzde 20 oranında geriledi. Peki, neden Türkiye’de cep telefonu satışları bu denli geriledi?

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, bu konuyla ilgili merak edilenleri kamuoyuna açıkladı. Ekşi’nin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Son üç yılda mobil abone sayısı nüfusa oranla artış göstermedi”

Kamuoyuna yaptığı açıklamada Ekşi; Türkiye’de hali hazırda 74 milyona yakın cep telefonu abonesinin bulunduğunu söyledi. Mobil haberleşme hızını 3G’ye göre 10 kat artıran 4,5G teknolojisini, yaklaşık 40 milyon abonenin tercih ettiğini ve aktif kullanıcı sayısının 15 milyon düzeyinde kaldığını dile getirdi. Son üç yıl içerisinde mobil abone sayısının nüfusa oranının artış göstermediğini belirten Ekşi, yüzde 94 düzeyinde sabit kalındığını vurguladı. Bu oranın Yunanistan’da ise yüzde 164 düzeyine kadar yükseldiğini belirten Ekşi, yaşanan sıkıntıların mobil sektörüne darbe vurduğunu ifade etti.

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Ekşi, cep telefonu satışlarında yaşanan düşüşlerin nedenini açıkladı. Yeni düzenlemeyle birlikte TRT bandrol ücretlerinin arttığını belirten Ekşi, bu durumun sektörde ciddi daralmalara yol açtığını ve cep telefonu satışlarını düşürdüğünü söyledi. Açıklamalarının devamında ise Ekşi, özellikle son birkaç ay içerisinde cep telefonu satışlarının yüzde 20 oranında gerilediğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum