Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yaani Duyuruldu! Turkcell’den Türkiye’ye Yerli Arama Motoru!

Turkcell, bugün düzenlediği etkinlikte Türkiye’nin ilk yerli ve milli arama motoru Yaani’yi duyurdu. İşte detaylar…
Yaani Duyuruldu! Turkcell’den Türkiye’ye Yerli Arama Motoru!
Son Güncelleme: 
Yorum

Turkcell, bugün düzenlediği etkinlikte Yaani’yi resmen duyurdu. Türkiye’nin ilk kapsamlı arama motoru olarak gösterilen Yaani’nin tanıtımında, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu konuştu.

Yaani ile ülkemizin kendi arama motoruna sahip ülkeler arasına girdiğini belirten Kaan Terzioğlu, yeni arama motorunun Türkiye’ye katacakları ve Yaani’nin nasıl büyüyeceği hakkında açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar;

Öncelikle Yaani’nin anadilinin Türkçe olduğunu ve dilimizin farklı dil bilgisi yapısını anlayabilecek şekilde geliştirildiğini belirtelim.

Yaani arama motoru

Uzun süredir beklenen ve Yandex ile Turkcell işbirliği sonucunda arama motoru Yaani‘nin bu özelliğinden dolayı arama motorunun kullanıcılara çok daha doğru sonuçlar sunması bekleniyor. Nazar boncuğu sembolüyle karşımıza çıkan Yaani, şimdilik sadece App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

Terzioğlu, geçen yıl Gebze’de Türkiye’nin en büyük veri merkezini kurduklarını, ileride Ankara ve İstanbul’da da veri merkezi açmayı planladıklarını söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu açıklamaları!

Tabii, Gebze’deki merkezin dünyanın en büyük arama motoru Google’ın veri merkezi ile kıyaslanması mümkün değil! Ama merkezin 33 bin fiber altyapı, 120 dakika boyunca sürecek yangına ve 9 şiddetinde depreme dayanıklılık, 10 bin metrekarelik kullanım alanı ve 210 termal kamera, Leed Gold ve Tier III sertifikas, 6400 kontrol sensörü gibi özellikleriyle gayet başarılı göründüğünü söyleyebiliriz.

Turkcell Genel Müdürü konuşmasında, yerli arama motorunun isminin Yaani olarak belirlenmesinin sebeplerini de belirtti.

Turkcell Genel Müdürü Yaani'nin özelliklerini anlattı

Yaani’de karar kılınmasının nedeni, kelimenin Türkçe ve akılda kalıcı olması, Arapçada da benzer anlamlara gelmesi, ayrıca Rusçada da kolay telaffuz edilmesiymiş. “Ülke olarak bu yeni dönemde söz sahibi olmak istiyorsak dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız” diyen Terzioğlu, bunun gerekçesi olarak da verilerin işlenmediği sürece bir anlamı olmayacağını belirtti.

Yaani ile öncelikli hedeflerinin % 25’lik pazar payına ulaşmak olduğunu dile getiren Terzioğlu, ülkemizden sonra bölgesel ölçekte başarılı olmamak için bir neden bulunmadığını söyledi.

Kaan Terzioğlu, Yaani'nin hedeflerini anlattı.

Ayrıca Yaani’nin büyümesindeki en önemli adımlardan birinin akıllı telefon entegrasyonu olduğunu söyleyen Terzioğlu, bugüne kadar 2.5 milyondan fazla akıllı cihaz sattıklarını, bundan sonraki T serisi akıllı cihazlarda Yaani’nin yüklü geleceğini belirtti. İlaveten, General Mobile marka cihazlarda da Yaani’nin yüklü olduğunu, Vestel’le de görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Turkcell Genel Müdürü, Türkiye’de satılan tüm akıllı cihazlarda Yaani’nin yüklü sunulmasını planlıyor.

Tüm bunlara ek olarak; uygulamayı indiren Turkcell’lilere 1 GB internet hediye edileceği ve Yaani kullanılmaya devam edildiği sürece her ay kullanıcıya 1 GB kota tanımlanacağı belirtildi. Ve Yaani ile yapılan aramalar ile sonuçlarının gösterildiği sayfalardaki data kullanımının, kullanıcının internet kotasından yemeyeceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu